Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Ošklivé káčátko

Milena Doušková, 26.12.2019, 6.…, Komentáře - 2

Tu dobu si nepamatuji, znám ji z vyprávění, ale hlavně ze skládanky vlastních pocitů. Narodila jsem se na Valpuržinu noc. Ono to však nestačilo. Byla jsem obdařena červenými vlásky, meruňkovou pletí bez poskvrnky

baby-740167_960_720

Tu dobu si nepamatuji, znám ji z vyprávění, ale hlavně ze skládanky vlastních pocitů. Narodila jsem se na Valpuržinu noc. Ono to však nestačilo. Byla jsem obdařena červenými vlásky, meruňkovou pletí bez poskvrnky, maličká a drobná. Moji sourozenci byli pětikilová, krásná miminka a já tehdy vážila sotva polovinu, což bylo pro ně moc málo. Narozena z pozdě objeveného těhotenství, nechtěná a přespočetná. Človíček se o nic neprosí a najednou se ocitne v tomto plačtivém údolí, a teď se dítě per se životem, jak umíš. Nevím, co cítila matka, když jsem přišla na svět, ale vím docela dobře, co jsem cítila já celé dětství. Můj zrod oslavil otec tak, že se šel ze žalu opít a jít se podívat na dcerku odmítl. Druhý den přijeli dědulka s babulkou a otec chtě nechtě musel s nimi do porodnice. Ani o jeho pocitech nic nevím a vlastně je to tak lepší.

Nepodařenou dcerku jim ukázal sám pan primář. Bezdětný baron honěný režimem si zamiloval děvčátko, co neplakalo a jen koukalo na ten podivný svět, kam přišlo z tepla a tmy. Už jsem dávno odpustila babulce její větu.

„Bože moj dobrý, veď vyzerá ako stiahnutý zajac. No na moj veru, veľa krásy si jej nedožičil,“ lamentovala nade mnou babulka.

„A ještě je to zase holka,“ přidal otec.

Dlouho bylo ticho, primář prý nebyl schopen slova a jen mě pevněji držel, když natáhl ruce dědulka pro svoji vnučku.

“ Si ty ale krásne dievčatko. Ako keď sa rozhorí ohníčok. Tváričky zamatové a pozeráš sa tak múdro šutka moja. Budem ťa ľubit a chránit, pokial budem na tomto svete, Milka moja. Máš krásne meno a ja ti prajem, aby si byla veľmi milovaná.“

Dědulka se na mne dívá už dlouho z druhé strany, ale já věřím, že je z něj můj strážný anděl. Jeho láska mne provázela celý život a vzpomínky na něj jsou ty nejkrásnější, co mám. Proto teď píšu tyhle povídky z mého života. Můj dědulka v nich bude na věky žít po mém boku, i když já odejdu za ním. Každé mé slovo v těchto povídkách je pro něho a na jeho památku.

 • Autor/ři obrázků: Pixabay.com

2 komentáře: “Ošklivé káčátko”

 1. K-NOBL-AUCH napsal:

  Je Stafana a cely PRAZDNY (vyspely) zapadny svet nema co povedat.
  Nahliadol som na Vasu stranku.
  Bohu vdaka ze moja sa zena este len upravuje.
  Inac by nikdy neskoncili tie otazky co sa utieram ci preco placem.
  Nemate konkurenciu mila dama.
  A nech Vam Pan zehna za vsetko s cim sa s ludmi v tomto svete delite.
  Nie som si isty ci jest nieco a KOLKO toho co by ste v zivote zmenila keby sa dalo zacat znova.
  Ano mam slzy v ociach a zviera mi srdce – ale Bohu vdaka za to.
  Nemozem Vas tromfnut, nemozem konkurovat I ked kazdy z nas nesie kriz co je presne a na mieru usity. Kazdy za nas vykracuje do noveho dna sam. Obycajne sam.
  Dnes ste mi neuveritlne (akoby) podala ruku.
  Vdaka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *