Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Vzdálená válka

Milena Doušková, 22.07.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

Pokračování článků o druhé světové válce.

2. díl Vzdálená válka

1.9.1939 Německo napadá Polsko. Hitler ignoruje Francii a Británii, které se zavázali ke vstupu do války, bude-li ohroženo Polsko. Britský premiér Chamberlain oznámil, že předal německé vládě ultimátum. Pokud se německé vojsko nestáhne z Polska, vznikne mezi jejich zeměmi válečná konflikt. Žádný závazek z německé strany jsme neobdrželi a proto naše země tímto dnem vstoupila do války s Německem.

Gdaňsk byl převzat Německem a tím nastal konec Versailleské smlouvy. Hitler si pospíšil poděkovat vojákům za záchranu německého lidu před polskou ukrutností. Němci vtrhli do Polska ze Západu i Severu. Polská armáda přestala existovat již během dvou týdnů. Odolávala jen Varšava. Stejně tak Rusové zabrali své části Polska, která jim podle dohody s Německem patřila. Pak se oba dobyvatelé setkali v Brestu Litevském.

23. 9. bylo zahájeno konečné bombardování Varšavy. Tři týdny hrál varšavský rozhlas polskou hymnu. 27. 9. hymna utichla. Z Varšavy zbyly jen trosky a velitel hlavního města se vzdal. Polsko pohlceno Německem i Ruskem se ponořilo do své další temné éry. Začalo věznění, deportace a popravy.

Britská válka začala 3. 9. ale vlastně se nic po mnoho dalších měsíců neděle a tak si Britové užívali válečný odklad a připravovali se na válku. Chystali nemocnice a evakuovali děti a ženy. Mámy se musely rozhodnou, zda si nechat děti u sebe, nebo je poslat na bezpečnější místo. Zvolily bezpečí pro děti.

Začaly další válečné přípravy. Nástup branců do armády a nutné naučení zatemňování proti náletům. Ze začátku vláda zrušila kina, divadla a taneční kavárny, ale potom od zákazu odstoupila. Britové se prostě chtěli bavit. Navzdory válce bylo v té době v Británii 1 500 000 nezaměstnaných. Stoupli daně, ale vlastně nedělali vůbec nic. Němci chrlili z Československé Škodovky nové zbraně a Anglie se vykašlala na Polsko. Vůbec mu nepomohla. Britové se omezili na shazování letáků na Německo s naivním doporučením, že válka není dobrý nápad a mír by byl lepší.

Na počátku války bylo do Francie poslánu na 200 000 mužů a Francie zmobilizovala na 6 000 000. Tak si Francie stěžovala, že Britové neberou válku vážně. Přesto se francouzští a britští generálové připravovali na válku s Německem. Britové se zakopali na Belgických hranicích.

3. 9. byl ohlášen návrat Churchilla, který se stal ochotně vůdcem. Jeho nejsilnější zbraní bylo britské loďstvo. Churchill prohlásil, že jsou mnohem připravenější vzdorovat vůli Hitlera a jeho Friců než byli v září. Zprávy o potápění britských obchodních lodí německým námořnictvem byl impuls k zahájení ofenzívy.

Helsinky 30.11. 1939. Finsko odmítlo předat základny Rusům a ti zaútočili. Ohromná ruská armáda překročila finské hranice připravena vybojovat si snadné vítězství tak jako Němci v Polsku. Nepočetní Finové se postavili na houževnatý odpor. Ruský postup se zastavil. Německo získalo přesvědčení, že ruská armáda je díky Stalinovým čistkám mezi vojenskými důstojníky je boje neschopná. Celé ruské divize byli zničeny. Ti, co nebyli zajati, zemřeli ve sněhu. Pro Rusko to byla potupná, i když dočasná, porážka.

Do norského fjordu se uchýlila německá loď Altmark. Britové nedbali na norskou neutralitu a vnikli na nepřátelskou loď osvobodili na britské zajatce. Zmocnění se Altmarku znamenalo pro Hitlera zhoršení situace a proto urychlil své plány na invazi do Norska. Churchill získal další triumf a i jeho zrak se stočil na Norsko. Lord Halifax s Churchillovými plány nesouhlasil. Churchill rozšířil svůj plán na pomoc i pro Finsko. Navrhl zabránit dodávkám železné rudy do Německa. Chtěl zaminovat moře a poté bude možno moře využít proti komunistickému Rusku. Churchill věděl, že jeho plán může znamenat Hitlerovu odvetu v Norsku a pomoc Finsku by vyprovokovala válku s Ruskem

Chamberlain se obával o osud Norska a zvažoval i postoj Ameriky. Nakonec byl přesvědčen. Určitá pomoc do Finska dorazila, ale byla bezvýznamná a přišla pozdě. Rusové nakonec napřeli všechny svoje síly a Finskou obranu přemohli. V den kdy se Britové odhodlali k vylodění, Finové kapitulovali a Británie tak byla ušetřena dvojí války proti Rusku i Německu. Podmínky příměří s Finskem poskytly Rusku většinu toho, co požadovalo. Sta tisíce Finů museli opustit svoje domovy. Churchillovi byla na schůzce ve Francii povoleno zaminovat moře. Britské a francouzské jednotky byli připraveny na invazi do Norska. 8.4. byly do moře svrženy miny. Chamberlain bez přemýšlení prohlásil, že Hitler zmeškal autobus. Generál Ironside podnítil Němce k tomu nejhoršímu. Hitlerovi invazní jednotky vypluly 6. 4. Německá Luftwaffe obsadila většinu norských letišť. Němci vpochodovali do Osla. Norsko žádnou armádu nemělo, pouze zpola vycvičenou milici. Norové nechtěli následovat Polsko a tak nekladli žádný odpor.

Spojené síly Británie a Francie podstoupili první bitvu s Německem v Narviku. Námořnictvo bombardovalo Narvik a i proplouvající německé torpédoborce které proměnili v prach. Udělali ovšem osudnou chybu. Britské armádní velitel neprovedl přímý útok na město. Vojáci se vylodili v Namsosu ale chybělo jim pořádné vybavení a dokonce ani pořádné mapy Norska a nutná těžká děla. Když potom narazili na dobře vyzbrojené Němce nemohli dokázat vůbec nic. Kapitán Martin Limzi byl s jednotkami v Namsosu, ale jejich opera byla bez šance, protože byla špatně naplánovaná a provedená ve spěchu. Jednotky neměli vojenské ani dělostřelecké krytí. Nejhorší byl pohyb terénem který byl zasypaná sněhem a jednotky byly bez lyží. Mohli se tak pohybovat pouze po silnici a Němci se usídlili kolem ní. Tak museli spojenci pouze ustupovat. Němci postupovali velmi rychle a zajímali stovky britských vojáků. Tento debakl Britů zavinil pád vlády i Chamberlain. Nahradil ho Churchill jmenovaný králem a nějak se zapomnělo, že debakl v Norsku měl na svědomí jako vrchní velitel právě on.

Německé vojsko vtrhlo do Lucemburska, Holandska a Belgie. Válka se tak přiblížila k Británii.

Zdroj: Seriál Svět ve válce

  • Autor/ři citací: svět ve válce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist