Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Vlastní cestou - Amerika vstupuje do války

Milena Doušková, 02.08.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

7 díl. Vlastní cestou – Amerika vstupuje do války

Doufám, že USA zůstanou mimo tuto válku – řekl roku 1939 prezident Roosevelt a ujišťuji vás, že naše veškeré úsilí k tomu bude směřovat. Pokud budu moci zabránit přerušení míru v USA.

USA 1939 – 1942

Začátkem roku 1940 britský velvyslanec hlásil že devět z deseti Američanů zastává názor, že by Amerika měla zůstat mimo válku. Jejich nacistická strana dokonce byla přesvědčena, že by Amerika měla pomoci Německu. Amerika byla vnitřně rozpolcena a hodně se volalo po izolaci od zbytku světa, ale v podstatě převládl názor o nevměšování se do věcí Evropy. V částech USA vzrůstala nevraživost vůči Británii, protože cítili, že se je snaží vtáhnout do války s Německem.

Po pádu Francie byla většina Američanů ochotna Británii pomoci, ale stále byli silně proti vstoupení do války. Do toho vstoupily prezidentské volby. Při všeobecném nacistickém triufu však Roosevelt nemohl čekat na své znovuzvolení, aniž by USA alespoň z části neuvedl do válečné pohotovosti. Tak se také stalo. Roosevelt se dočkal skutečného boje ačkoliv aby zůstal ve hře slíbil stejně tak jako jeho protivník, že americké chlapce do cizích válek nepošle. Roosevelt obhájil post prezidenta. Po svém znovuzvolení měl pocit, že má mandát poskytnout Británii veškerou válečnou pomoc, ale musel postupovat velmi pomalu, protože Amerika byla stále hluboce rozdělena.

V březnu 1941 byla uzavřena smlouva o půjčce a pronájmu, proto mohl prezident alespoň něco dělat ve prospěch Británie. Roosevelt oznámil lidu Ameriky, že oni se musí stát zbrojnicí Ameriky, aby jí mohli pomoci ve válce proti Hitlerovskému Německu. Ani tohle řešení nebylo americkým obchodníkům po chuti, protože převládal pocit, že tento podnik bude vysoce prodělečný. Je to tak. Finance jsou vždy na prvním místě.

V roce 1941 se stávkovalo a demonstrovalo. Půl miliónu horníků stávkovala skoro měsíc. Potom stávkovali dělníci v leteckých závodech a tak se zpozdila dodávka do Británie. Bylo nutno povolat vojsko, aby se výroba zase rozběhla. I když se Američané snažili vyhnout válce, tak válka sama je začala dohánět. 11. červen 1941 německá ponorka potápí americkou nákladní loď Robin Moor. Roosevelt to použil jako záminku k obsazení Islandu a osvobození tamní britské posádky. 4. září americký torpédoborec byl u Islandu napaden německou ponorkou. Roosevelt dal okamžitý rozkaz k palbě. 16. října americký torpédoborec Corny byl zasažen německým torpédem když doprovázel konvoj ve středním Atlantiku. Roosevelt tento incident použil aby kongresem protlačil zrušení zákona o neutralitě. 13. října byl potopen Rubin James. Zahynulo 115 lidí, přežilo 46 lidí.

Navzdory tlaku Churchilla který si velmi přál Ameriku na své straně, neudělal nyní Roosevelt nic. Začínalo bát zřejmé, že musí dojít k něčemu mnohem horšímu, aby byla Amerika zavlečena do války. Když k incidentu došlo byl strašlivý, ale odehrál se na neočekávaném místě – Pearl Harboru. Mezi Amerikou a Japonskem začala válka. Ani teď nevyhlásila Amerika válku Německu, ale Británii se připojila k USA ve válce s Japonskem. Rozhodl to za ně Hitler a vyhlásil USA válku. Začal hon na cizince. Nejvíce nenáviděni byli pochopitelně Japonci. Američani je nikdy neměli rádi, protože pro ně byli konkurencí. Pracovali tvrději než Američani. Mnozí toho využili a vytvořili si antipatii vůči Japoncům. Více než 100 000 japonských Američanů bylo hromadně internováno. Se 600 000 německými a italskými Američany se zacházelo individuálně.

Jeden člověk byl v noci po Pearl Harboru šťasten – Churchill, protože věděl, že je Británie zachráněna. Odcestoval do USA aby zajistil novou alianci a ujistil se, že válka bude vedena napřed v Evropě a potom teprve v Tichomoří. Churchill věděl, že čas je na straně spojenců. S americkou průmyslovou silou v zádech nemohli prohrát.

Rok 1942 začal pro Američany v Pacifiku špatně. 1. ledna padla Manila, hlavní město Filipín do rukou Japonců. Japonci zatlačili Američany až k poloostrovu Batan. Američané měli v plánu udržet poloostrov asi 6 měsíců a to do doby než dorazí posily. Nikdy se jich nedočkali. Obklíčené americké jednotky postrádaly vzdušnou podporu, měly nepatrné lékařské zásoby a morálka byla rozložena. Generál Douglas MacArthur vojáky opustil a odjel do bezpečí. Namyšlení Japonci vyzvali Američany obložené na Batanu aby se vzdali. Japonci se přichystali k útoku. Začátkem května 1942 se americký velitel na Filipínách vzdal. 80 000 Američanů se vzdalo. Nejmasovější kapitola v amerických válečných dějinách. Japonci donutili v horkém slunci pochodovat Američany do zajateckých táborů vzdálených asi 150 km. Bez vody, léků, jídla a při velkém bití zemřelo cestou asi 10 000 vojáků. Na jaře roku 1942 dosáhla území dobitá Japonci svého vrcholu. Tokio si myslelo, že USA a Británie budou nyní chtít uzavřít mír. To by umožnilo Japoncům ponechat si své výdobytky. To už se ale podnikaly odvetné kroky na Japonsko, přímo na Tokio. Letadlové lodě se dostaly do momentu dokonalého překvapení, protože si jich nikdo ve vodách Japonska nevšiml. Američané měli 16 letadel a na každém tuna bomb. Letecký nálet zasáhl Japonsko a jejich vůdce a vyprovokoval v nich nerozvážnost. Už od Pearl Harboru hledalo Japonsko námořnictvo k rozhodující bitvě s americkým námořnictvem. K bitvě, které by rozhodla o vítězi nad Pacifikem.

Začátkem června si Japonské letadlové lodě daly dostaveníčko poblíž ostrova Midway, asi 2 000 km od Havaje. Tam na ně již čekali Američané a Japonci jim vlezli do pasti. Japonci soustředili svoji pozornost na Midway, tak americké námořní síly se chystaly udeřit na japonskou flotilu letadlových lodí. Midway, jedna z největších námořních bitev znamenala, že Amerika získalo znovu kontrolu nad Tichým oceánem, což byl konec japonským nadějím na další územní zisky. Tytéž čtyři japonské letadlové lodě které vedly útok na Pearl Harbor, byly zničeny právě letadly z těch amerických lodí které byly tehdy na moři. Zlomový okamžik nejen na moři, ale i na pevnině. Ostrov Guadalcanal na Šalamounových ostrovech nejjižnější bod Japonci dobitých území. V srpnu 1942 se spojenci vrátili. Pro Američany to byla jejich první invaze této války.

Nakonec se v Tichomoří začala obracet karta ve prospěch spojenců. Byla to však jen okrajová záležitost. Hlavní byla Evropa a porážka Hitlera. Listopad 1942 600 lodí naložených vojáky a materiálem vyplulo k Severní Africe. Amerika se vydala na cestu.

  • Autor/ři citací: svět ve válce, wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist