Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Nemesis – Svět ve válce

Milena Doušková, 16.09.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

21. dil – Nemesis – Svět ve válce

Drážďany, krásné, zatím válkou nedotčené město. Jeho obyvatelé si mysleli, že je věčné. To stejné město se stalo příkladem totálního vybombardování.

Přiletěli Američané, od Rusů vzdáleni pouhých 150 km. Přes 1 300 létajících pevností mělo rozbombardovat trosky Drážďan. Uprostřed města stály nyní velké pohřební hranice. Mrtvoly se spalovaly venku na otevřeném ohni. Nebyl čas na pohřby. Zahynulo kolem 100 000 lidí. Tak i Drážďany se staly mementem totální války.

únor – květen 1945 – Německo

Poslední nacistický týdeník který mohli Němci vidět ukazoval na rychlo sestavená jednotky na východní frontě. Slogany hovoří o šíření sexuálního strachu z Rudé hordy. Podporují ty týdeníky kde jsou ukazovány poprvé mrtví němečtí občané a je ukazováno na bestialitu Rudé hordy. Tisíce německých lidí je na útěku ze zemí, které dříve okupovali. Nejsou místa a mezi lidmi je panika. Tisíce lidí se utopili, tisíce jich zahynuli při dělostřelecké palbě. Německo se bálo a Němci se vraceli domů.

Na západní frontě spojenecké letectvo nalétávalo za Rýn aby snadno paralyzovalo pohyb na závěrečný útok. Jejich bomby, rakety a dělostřelecká palba mířila na mosty, železnice, silnici i na koňské povozy. Hitler se chvástal, že síly je pořád jak nahrazovat a sám předával metály novým silám. Co jim chybělo na zkušenostech vynahrazovaly horlivostí svého mládí.

24. březen – poslední Montgomeryho ukázková bitva. Američané se dostali přes Rýn vlastně bez odporu. Cílem byl Berlín. Zástupy spojenců se valili od Holandských hranic až po Černý les na jihu za doprovodu válečných scén do nitra Německa. Německá města a vesnice hořela stejně jako kdysi ta, které oni zničili napříč celou Evropou. Ovšem rozdíl tam byl veliký. Pro německé ženy nikdo nepřipravoval gheta, koncentrační tábory a plynové komory. Kolaps nacistické vlády přivodil vakuum. Postupující vojska politické vliv neuplatňovala i když jejich metody byly velmi tvrdé.

Tábory byly obsazeny. Mnozí Němci o jejich existenci věděli, jiní se na pravdu ani neptali. Teď byli donuceni si je pořádně prohlédnout. Jistý starosta a jeho žena po té podívané spáchali po návratu domů sebevraždu. Ti, kteří přežili deportace, nucené práce, výběr pro tábory smrti a hladovění pocházeli ze všech koutů Evropy. Mnozí z nich potom napadali svoje utlačovatele. Zajatí spojenečtí vojáci byli osvobozeni a němečtí vojáci do zajetí putovali. Najednou se Německem ploužilo spoustu bezdomovců, volných zajatců a nikdo si neměl s kým co říct. S Německa se stalo mraveniště rozkopnuté naštvaných, rozlíceným obrem. Rabovalo se jak to jen šlo, ale vítězové měli vlastní představy o zákonu a pořádku a na některý majetek se nesmělo ani sáhnout.

V té době se již Hitler na veřejnosti neukazoval a stále více pobýval v podzemním velitelstvím, pod říšským kancléřstvím v bunkru. Na východě přiváželo sovětské velení po železnicích ohromné zásoby materiálu a bylo připraveno 6 armád. Jejich úkol byl rozdrtit německé síly na přístupových cestách k Berlínu a dobýt hlavní město nacistického Německa. V den 16, 4. 1945 začala masivní dělostřelecká palba. První útok nebyl tak úspěšný jak Žukov doufal, protože Němci byli pevně usazeni ve své obranné linii. Uprostřed fronty proti Berlínu bylo namířeno 250 děl na kilometr, aby otevřely cestu útočícím tankům. Rudá armáda překročila Odru, zesílila svá předmostí a vyrazila vpřed. Velká síla se hrnula proti zoufalému odporu. Na západě se odehrával jiný příběh. Spojenecká vojska postupovala na východ. Němci se zastavili v malém městečku aby svedli houževnatý boj. Spojence opanovala podrážděnost a prst na spoušti reagoval velmi rychle když se jim postavil někdo na odpor. Bitva trvala čtyři dny a vyžádala si značné ztráty než byl odpor zlomen.

Němci se vzdávali většinou s jistým vděkem. Raději se nechávali zajmout Angličany, Francouzi nebo Američany než Rusy na jejichž populaci napáchali tak obrovské škody. V oblastí Porúří bylo obklíčeno a donuceno vzdát se na 300 000 vojáků skupiny B. Západní spojenci tak dosáhli svého hlavního cíle, zničení německého pozemního vojska na západě.

Nyní Rusové ostřelovali samotný Berlín. Předsunuté jednotky byly až na předměstí a ulicí za ulicí se probojovávaly vpřed. Rusové vypracovali svoji taktiku velmi podrobně s využitím modelů ulic i budov. Za zdánlivým chaosem pouličních bojů se ukrýval precizní plán obklíčení města a úderů na jeho střed. Ruští vojáci měli v čerstvé paměti svoji zemi, kterou ustupující Němci rabovali a vypalovali. Berlíňané teď přemýšlí jakého osudu se jim s rukou Rusů dostane. Pro malou hrstku německých antinacistů přicházeli Rusové jako osvoboditelé.

Žukov označil bitvu o Berlín za jednu z nejtěžších. Přišlo tam o život víc než 100 000 ruských vojáků. Celkové ztráty Němců nejsou známy. Na Berlín padaly bomby s nápisy:

-tahle je za Stalingrad

-tahle je za Ukrajinu

-nezapomínáme na slzy

-za naše vdovy a sirotky

Při setkání armád západu a východu uprostřed Německa nastal onen krátký okamžik srdečnosti a kamarádství. Rudá armáda se považovala za osvoboditele, ne za mstitele. Za zločiny Hitlerovi říše bylo nutno zaplatit, avšak účet dostali obyčejní Němci.

  • Autor/ři citací: svět ve válce, wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist