Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Krásný život - Barma - Svět ve válce

Milena Doušková, 24.08.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

14. dál – Krásný život – Barma

Válka v Barmě doháněla krutostí to, co postrádala v měřítku. V 1944 v Barmě chránili Britové hranice Indie proti Japoncům.

Barma 1942 – 1944

Barma, nepropustná džungle, rozeklané hory, páchnoucí bažiny. V období dešťů šířící všechny možné druhy chorob. Malárii, úplavici, tyfus, horečku Denk a potničku. Pro Brity byla Barma štítem chránícím její impérium Indii. Japonci spatřovali v jejím dobytím možnost jak promítnout svoje nové územní zájmy v jihovýchodní Asii při přerušení zásobování do Číny a zabezpečení si nových zdrojů ropy či rýže. Japonci zaútočili v roce 1941. Na jejich straně bylo překvapení a umění boje v džungli. Japonci před sebou hnali vše živé od samého začátku. Využívali džungli a tím předčili slabou britskou armádu. Britové ustupovali.

Japonci měli silnou vzdušnou převahu a bombardovali a ostřelovali libovolně a tím vzbuzovali hrůzu mezi nezkušenými vojáky a civilisty. Pouze malá jednotka amerických dobrovolníků a několik letounů královského letectva vzlétlo s pokusem čelit Japoncům. Japonské bombardéry napáchaly i psychologické škody. Obyvatelstvo nemohlo uvěřit tomu, co se v jejich pokojné zemi děje a jejich odpor byl rychle zlomen.

Japonský pochod na sever pokračoval a zanechal za sebou chaos a ničení. Britové ustupovali a v tom zmatku měli i problémy s raněnými. Útočníci spěchali, aby se stali vlastníkem barmské ropy, ale místo ní nacházeli hořící peklo. Ustupující Britové vše za sebou ničili. Japonci vraždili obyvatelstvo po stovkách, házeli je na hromady a zapalovali.

Britští zajatci, 5 000 z jedné akce. Japonci velmi pohrdali těmi, co se vzdali. Byli přesvědčeni, že vojáci musí bojovat do posledního muže. Japonci vítězně pochodovali Barmou. Po celých pět měsíců do května 1942 pronásledovali Japonci Brity za Rangoon, údolím řek až k hranicím Indie a poté zcela pryč z Barmy. Byl to nejdelší ústup britské armády v historii. Japonci hnali i čínskou armádu a to směrem k jejich hranicím. Číňané válčící s Japonskem už od roku 1931 vždy chránili svoji zásobovací linii, barmskou cestu. Čína byla spojencem západních mocností. Britové se pokusili vše zvrátit malou ofenzívou, ale byli opět poraženi. Prostě se nedokázali přizpůsobit, na rozdíl od Japonců, džungli.

Únor 1943, první výprava Chinditsů, speciálně vycvičených vojáků. Strašné přírodní podmínky, ale Britové se konečně učí využívat džungle, ale strašně ji nenávidí. V červnu, po čtyřech měsících, se z Barmy vrátili první Chinditové. Ze 3 000 může kteří na akci vyrazili se jich vrátilo zpět necelé 2 000. Ušli 1 600 km džunglí. Britové těžko žili v džungli a japonští vojáci pro ně byli jako nadlidi co neznají strach, k jídlu jim stačí hrst rýže a nebojí se smrti.

V říjnu 1943 přijíždí nový britský velitel Peten a chce ukončit patovou situaci. Další velitel Slim znal Barmu i Japonce a měl na srdci blaho svých vojáků. Staral se o jejich duše i těla a dbal na připravenost k útoku. Přesto mezi vojáky začala řádit malárie. Aby tato metla byla potlačena hned v začátku, rozprašovalo se všude DDT.

Prosinec 1943, druhá ofenzíva v Arakanu. Japonci podnikli protiútok, otočením na Okedoke. Další rozdělila britské divize a jednu obklíčila. Britské a indické jednotky bojovaly v obklíčení o holé přežití. Při první ofenzívě se britské jednotky stáhly, ale pod Slimovým vedením se žádný ústup nekonal. Bojovníci byli zásobováni vzduchem. Z počátku vypadalo, že Britové prohrají, ale tahle vzdušná pomoc vše zvrátila ve prospěch Britů, ale ztráty byla strašné. Lékaři pracovali v šílených podmínkách a Japonci klidně zmasakrovali celou nemocnici s lékaři i pacienty. Stejně tak u utrpení v japonských zajateckých táborech podněcovali k Japoncům vztek a nenávist. Tisíce spojeneckých zajatců otročili a umírali při stavbě barmské železnice. Japonci byli krutí, sadističtí a nemilosrdní. Při stavbě zemřelo na 16 000 mužů. Jejich tábory by se daly přirovnat ke koncentračním táborům. Japonci se nevdávali, raději se nechali zabít. U Arakanu se ale něco změnilo a pár Japonců se nechalo zajat. Už i Japonci měli všeho dost a mýtus nadlidí byl vyvrácen. Stále více Japonců umíralo.

Březen 1944 operace Čtvrtek. Letecky bylo přepraveno 10 000 lidí a 1 000 zvířat se zásobami na místa hluboko v džungli. Přistání tolika letadel v džungli budilo až hrůzu. Partizánský boj byl pro většinu z nich výpravou do neznáma a to i navzdory výcviku. Chinditové bojovali osamoceně stovky kilometrů od základny. Tentokrát to nebyla blesková akce s okamžitým ústupem, ale byly to opravdové bitvy. Čas od času byly zavolány bombardéry aby zachránily ožehavou situaci. Chinditové zabíjeli Japonce všude tam, kde se oni sami domnívali, že jsou v bezpečí. Tím donutili Japonce přesouvat jednotky z jiných operací. Mezi tím se k nim tlačili američtí dobrovolníky na místo v Myitkyině. Ovšem Japonci opět zahájili ofenzívu. V březnu 1944 překročili tři jejich divize Chindwin aby napadli Kohimu a Imphalu v Indii. Postupovali velmi rychle a hrozila izolace obou cílů. Pro Japonce představovalo dobytí Kohimy lákavou kořist. Její dobytí by přerušilo zásobování spojenců. Osádky britských letadel podniky útoky aby tomu zabránili. Zástupy stále přicházely. Nepřítel postupně utahoval svůj kruh kolem Kohimy. Zatlačil malou posádku doprostřed a ztráty byly těžké, posily nezbytné. Kohima byla bitvou obyčejných vojáků. Malé skupinky Japonců a Britů bojovaly muž proti muži. Nakonec posily dorazily a Britové zápasily aby zatlačili Japonce zpět ze hřebenů které obsadili. Japonci začali operaci s 15 000 vojáky proti 3 500 Britů. Tenčící se britské zásoby byly doplňovány jen vzduchem. Kohima byla vyproštěna po sedmi týdnech. Vojáci teď mohli shlédnout sebevražednou cenu Japonců, ale Britové cítili jen nenávist za surovosti které Japonci páchali. Po Kohimě došlo k bitvě v Imphalii a byla stejně krutá. V červenci roku 1944 odvolali Japonci ofenzivu. Američané dobyli letiště Myitkyině za cenu velkých ztrát, ale pak už hnali před sebou Japonce a to to trvalo tak dlouho, dokud Barma nebyla očištěna od japonských fanatiků.

  • Autor/ři citací: svět ve válce, wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist