Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Hořící domov - Svět ve válce

Milena Doušková, 25.08.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

15. díl – Hořící domov – Svět ve válce

Na Británii nikdy nebyly použity připravené chemické zbraně, ale neustálé bombardování.

Británie 1940 – 1944

V listopadu 1940 odklonili Němci svůj útok od Londýna. Prvním městem zažívajícím hrůzy náletů bylo Coventry. Lidé i se svými vůdci zůstali ohromeni požáry. Domobrana se snažila dostat požáry pod kontrolu a začala evakuace dětí. Následovalo bombardování dalších a dalších měst. Nejhůře postiženým bylo město Plymouth, který prodělal v 1941 na sedm velkých náletů. 50 000 obyvatel prchalo do kopců, kde byla šance přežít. 30 000 lidí přišlo o svoje domovy. Britské zpravodajství ale hrůznou skutečnost tajilo. Do filmu zařadili až návštěvu Churchilla, které působil na lidi optimisticky. Pravda však byla takové, že ještě bylo to, že Němci potápěli svými ponorkami zásobovací konvoje. Němci prostě řádili všude.

Všude ve městech se cvičila na boj domobrana a jejich motto bylo:

„Zabij skopčáka.“

Britové žili v neustálém strachu a to nejen z invaze, ale i z domácího nepřítele. V obavách před naslouchajícími špióny i nepřátelskými cizinci. V létě 1940 tisk vykřikoval:

„Všechny je internujte.“

Většina z nich Němci, Rakušané, uprchlí Židé a levicoví exulanti prošli zavšivenými tranzitními tábory kde byli bez jakéhokoliv soudu internováni. Ačkoliv o tom nevěděli směřovali do Liverpoolu k nalodění a byli odvezeni na ostrov Mana. V podstatě se cítili bezpečnější než v Anglii i když byli za ostnatým drátem. Cizinci měli právo se odvolat k soudu. Do roku 1941 tak byli mnozí opět volní. Nad občanskými svobodami se vznášela nová hrozba směrnice 2d. Vzhledem k tomu že Stalin byl i nadále v alianci s Hitlerem stavěla se britská komunistická strana proti jakémukoliv válečnému úsilí. Podle 2d byly její noviny Daily Worker zakázány. O pět měsíců později když Hitler udeřil na Rusko se sám Churchill chopil šance stát se Stalinovým spojencem. Německý útok na Rusko tak sejmul z Churchilla velkou zátěž.

Nastal čas zdokonalit ekonomiku zcela zaměřenou na válku a vzrostla potřeba pracujících. Británie zašla dál, než všechny ostatní země. Bylo povoleno povinné povolávání dívek a žen. Mohly si vybrat buď mezi ženskými válečnými sbory, nebo prací na polích či továrnách. Volalo se po vyzbrojení hlavně tanky, které budou potřeba jak pro obranu, tak pro útok. Začal tlak Rusů na Brity k otevření druhé fronty v Evropě. Britové velmi obdivovali Rusko velmi vně věřili. Chtěli zvýšit zásobování pro Rusko. Válku začala podporovat i britská komunistická strana. Její vůdcové vyzývali dělníky ke zvýšení válečné výroby, protože bylo třeba podle levicové britské strany zvýšit pomoc Rusku, aby se mohli připravit na německou ofenzívu. Spousta lidí měla ze spojení s komunistickým Ruskem strach, ale bylo jim vysvětleno, že čím více bude Rusko zapojeno do války s Německem a lépe vyzbrojeno, tím menší nebezpečí bude hrozit samotné Británii. Navíc Rusko nemělo v té době nejmenší zájem zasahovat do politického dění v jiných zemích. Měli jen jediný zájem, otevřít druhou frontu a porazit Hitlerovské Německo.

V červnu se dostalo Britů šoku z Afriky. Tobruk padl asi čtyři dny před konáním voleb. Nezávislí zvítězili a rebelující poslanci se snažili svrhnout Churchilla, který byl v té době v USA. Vrátil se zpět aby čelil vyslovení nedůvěry v jeho vedení. Dokonce to vypadalo na výhru rebelů, než to sami pokazili, když navrhli za vrchního velitele všech vojsk vévodu z Glostru. Ozval se pískot a smích. Návrh byl smeten. Proti Churchillovi hlasovalo pouze 25 poslanců. I válečné noviny se měnily na veselejší. Němci byli zastavení u Stalingradu. V listopadu vyhráli Britové u El Alameinu.

V době trvání války byl Churchill bezpečně u moci. Naděje Británie se však od něj budou odklánět. Co jim může nabídnou po vítězství? Jestli Britové něco nenáviděli, tak to byly nekonečné fronty na zboží a přídělový systém. Britové poslechli politické výzvy a co se dalo, začali sami pěstovat na každém kousku půdy. Přesto se ozývaly hlasy o tom, že bohatí mohou jíst lépe a Británií začal bujet černý trh. Příděly benzínu vyhnalo mnoho aut ze silnic. Začalo se jezdit na svítiplyn. Doprava vlaky a autobusy také prořídla.

Výroba letadel se během dvou let ztrojnásobila a následujících dvou se ještě zdvojnásobila. V této době byla britská ekonomika výkonnější než německá. Cena za to byla velmi vysoká. Zaběhnuté zvyklosti šly stranou. Lidé pracovaly přes čas a napínali duše i těla přes míru a začali ztrácet trpělivost. Hlavně horníci, kde na místo mužů co odešli do války pracovali starší muži a když už to nezvládali, vstoupili do stávky. Horníci věděli, že stát stávky zakázal, ale při práci 24 hodin jim nic jiného nezbylo. Churchill věděl, že vzdorovat tisícům horníků se prostě nedá a vláda jejich požadavkům musela ustoupit. Příště chlapci místo do armády nastoupili do dolů. 17-letí chlapci bez hornických zkušeností nemohli problém vyřešit a tak dodávky uhlí stále klesaly. Do stávky vstoupilo na 200 000 horníků. Pracovali ve válečných podmínkách pět let a trpěli pocitem křivdy, že nebyli odměňováni stejně jako horníci před nimi.

Naděje lidí se upíraly k tomu, že po válce se vytvoří sociální stát. Reformu navrhl sir William Beveridge. Když v roce 1942 o tom vyšla jeho zpráva, byli lidé velmi nadšeni. Bylo navrženo sociální pojištění zajišťující všem občanům a jejich rodinám veškeré sociální příspěvky nutné pro zabezpečení a to za týdenní příspěvek jednoho kolku. Zachovává zároveň maximum odpovědnosti a svobody což je ve shodě s odstraněním nouze. Vláda reagovala zpočátku nadšeně, poté však silně vychladla. Churchill nezasáhl. Parlament odsunul schválení zprávy Williama Beveridge a zatím projednala zákon o vzdělání. Na programu bylo i znárodnění závodů na výrobu elektřiny, ale tohle parlamentem neprošlo.

Začali se propouštět cizinci z lágrů a všichni vstupovali do armády. Británie byla plná cizích vojáků, od Poláků až po Američany. Připravovali se na invazi. Churchill teď mohl sledovat armádu o které věděl, že určitě vyhraje. Den Dé nakonec přišel a chutnal pře sladce. Britové si užívali pohody a klidu. Krásný sluneční den je vyhnal do přírody, nebo na tenisové zápasy. Najednou se na nebi objevily bezpilotní střely, nový druh zbraně, nový druh války.

  • Autor/ři citací: svět ve válce, wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist