Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Banzai - kruté Japonsko

Milena Doušková, 31.07.2019, Svět ve…, Komentáře - 0

6. díl Banzai – Japonsko

Japonsko 1931 – 1942

Rituál za smytí viny sedmi duší před jejich Bohem. Za sedm popravených japonských válečných zločinců po ukončení druhé světové války, to provádějí v Japonsku dodnes.

Japonsko trpělo velkou depresí po první světové válce víc než většina ostatních zemí. Populace se každý rok zvětšila o milión dalších hladovějících. Žádné vlastní nerostné zdroje, katastrofální neúroda a následuje hladomor. Japonci vyrůstali ve velmi tvrdých podmínkách. Nacionalismus, vzpoury důstojníků, to vše posouvalo Japonsko pod nadvládu armády. Politici se museli spokojit s druhou rolí ve vedení státu. Japonská armáda měla špatnou pověst až do konce 30-tých let. Pozvedly ji vlastenecké spolky. Mnozí z nich byly spíš gangsterské spolky, které ve jménu vlastenectví začaly páchat jakékoliv zločiny. Armáda ovládala i školství a úcta k bojovým umění byla dětem vštěpována od malička.

Císař byl pro Japonce Bohem. Hirohito si vybral kralování a ne vládnutí. Dovolil, aby s ním vojenské kruhy manipulovaly. Armáda chtěla řešit ekonomické problémy Japonska expanzí na asijskou pevninu. Korea už dlouho byla japonská a tak základny mohly být i v Manchuria. Tvořila ji převážně pustá divočina. Byly tam však suroviny, které Japonsko postrádalo. Japonsko je napadlo a vzhledem k malé, slabé armádě ji brzo ovládlo a hnalo tak jejich nešťastné obyvatele před sebou. Svět byl šokován, ale na nic se nezmohl.

Protože obsadili Manchurii tak snadno a bez námitky zbytku světa, obrátili japonští generálové svůj zájem k sousední Číně. kde žilo na 500 miliónů lidí. Ta se po staletí cítila za svojí zdí tak bezpečně. V červenci 1937 byl vyroben incident podle něhož Číňané  stříleli po Japoncích. Bez vyčkání na vyšetření, Japonsko napadlo Čínu. Nesjednoceni a špatně vybaveni Číňané nebyli krutým Japoncům rovnocennými partnery. Během několika týdnů zabrali Japonci většinu severní Číny a bombardovali Peking. Peking padl a na řadě byla Shangaj. Když padla Shangaj, japonské jednotky postupovaly údolím kolem řeka Jang-c’-ťiang, aby ohrozily tehdejší hlavní město Nanking.

Právě tam v prosinci 19367 spáchali Japonci něco, co bylo do té doby jedním z nejhrůznějších zvěrstev tohoto století. Jejich vojáci chladnokrevně zmasakrovali více než 200 000 Číňanů. Dokonce i nacisté byli šokováni a nabídli své prostřednictví při vyjednávání aby se zabránilo dalšímu krveprolití. Japonští generálové byli však se svými vzrůstajícími vojenskými úspěchy stále více nenasytní. Do léta roku 1938 zabrali Japonci podstatnou část Číny. Dobývali však jen prázdná místa, protože Číňané se stáhli do svého ohromného vnitrozemí. Nepříjemné pro Japonce však bylo to, že jejich aktivity vzbudily pozornost u jejich dávného nepřítele, Ruska. V létě 1938 potom ruští a japonští vojáci bojovali o holé pahorky na sovětsko-manchurijské hranici. Japonci dostali takový výprask, že po pouhých dvou týdnech přistoupili na dohodu. O deset měsíců později vypukla další potyčka v které byli Japonci opět poraženi, a to samotným Žukovem. Od té doby byli Japonci opatrní, aby se nedostali do dalších konfliktů s Ruskem. Takhle se ale ocitli blíž k Německu a Itálii. Byla zavedena pouze jedna politická strana a ta umožnila ovlivňovat armádě dění v zemi.

Vlivy Západu na Japonsko sílily a to se armádním velitelům nelíbili a tak tomu chtěli zabránit. Armáda zasahovala do všeho dění a tak se celé Japonsko připravovalo na válku. Čínská válka trvala až do roku 1940 a japonští generálové hledali způsob jak ji ukončit. Hitlerova vítězství nad Francií a Holandskem v květnu 1940 a zdánlivě rychlá porážka Británii učinila japonské generály nenasytnější. Během tří měsíců po pádu Francii loutková vláda povolila armádě vstup do francouzské Indočíny, hodně blízko k Filipínám( americká država). Amerika zareagovala uvalením embarga na dodávky železné rudy a leteckého paliva Japonsku. To však Japonsko posunulo ještě blíž k Německu. Berlín září 1940. Německo, Itálie a Japonsko uzavírají pakt tří. Dvě války na opačných koncích se spojily.

Japonský ministr zahraničí navštívil po své cestě Dobré vůle za Hitlerem v dubnu 1941 Moskvu, kde podepsal se Stalinem pakt o neutralitě. Rusko představovalo pro bezpečnost Japonska stálé ohrožení a proto pozemní armáda zatoužila po zúčtování. Japonsko mělo nejsilnější námořnictvo v Tichém oceánu, ale když obsadilo zbytek francouzské Indočíny, Spojení státy na ně uvalily embargo na dodávky ropy a tím způsobily Japonsku kritický nedostatek této suroviny. Japonci se mohli buď stáhnou a utrpět na reputaci, nebo vyrazit na jih a zmocnit se ropných vrtů v Indonésii.

Japonci se pokusili ještě se s USA dohodnout na zrušení embarga, ale byla to jen taková hra na obou stranách. Nálada byla mizerná na obou stranách a situace se vyostřovala. V USA se jednalo, ale j Japonsku se ladily dobyvatelské plány. K získání ropy bylo třeba útoky na Indonésii, Filipíny a Malajsii a vyřešit problém jak ji dopravit do Japonska aby jim neznemožnila americká flotila na Havajském Pearl Harbor. Kdyby Japonsko muselo bojovat konvenčním způsobem, velkou naději na vítězství by nemělo. A proto vznikla myšlenka provést společně se zahájením války úder na Pearl Harbor. Vše bylo nutno udržet v tajnosti, protože kdyby USA zjistilo, že se k nim blíží japonské loďstvo, okamžitě by na něj zaútočilo. Japonská flotila letadlových lodí vyplula 26. listopadu. Trvalo jí jedenáct dní než nepozorovaně urazila asi 6 500 km doplula asi 320 km od Havaje. Ačkoliv Američané rozluštili japonské šifry a věděli že válka hrozí, nezjistili kde Japonci zaútočí. V 6 hodin ráno v neděli 7. prosince 1941 vzlétají první japonská letadla na Pearl Haber. Začaly padat bomby na americké lodě. Vše hořelo a námořníci létali vyvrženi výbuchy do vody. Ti měli štěstí, přežili.

Všech devět lodí americké námořní flotily bylo potopeno, či vyřazeno z provozu a to i několika torpédoborci a křižníky, ovšem žádné letadlové lodě Naštěstí byly toho rána na moři. Japonci nepotopili jen americké lodě, ale i britské. Japonci byli se svým úspěchem spokojeni. Na Boží hod padly Japoncům do rukou Hongkong, Manila, Borneo. Největšího vítězství se dočkali v Malajsii. Japonci byli 2x přečísleni. Měli jen mizerné mapy, ale nutili Brity utíkat, nedovolili jim zastavit aby se opětovně seskupili. Japonci nasadili tři sta tanků a Britové neměli žádné. Poprvé Japonci bombardovali Singapur stejného dne jako Pearl Harbor. Světla velké města je naváděla během celého náletu, protože nikdy nevěděl jak se dají vypnout. Brity stála moc válka s Německem a na Malajsii jim chyběly síly. Malajsie nebyl prioritou a proto britští vojáci neměli šanci vůbec něco proti vycvičeným Japoncům dokázat. Britové předpokládali, že by Malajsie měla vydržet alespoň tři měsíce. To by stačilo, aby byly včas poslány posily. Jenže Japonci postoupili za sedm týdnů o 7 000 km. 8. února 1942 překročili úžinu Johore a dostali se na ostrov Singapur. Na severním pobřeží nebyla žádná obranná zařízení a tak se Japonci mohli v klidu vylodit a zmocnit se zásob vody. Japonci si klidně bombardovali nechráněnou zemi, ale docházeli jim munici a tak zvažovali stažení. Nevěděli však že britská morálka je v troskách. 15. února dorazil k Japoncům britský vyslanec generála Percivala. Chtěl sjednat schůzku Percivala a Jamašity. Schůzka se konala a Britové se vzdali. Pád Singapuru byl katastrofou britské historie. Více než 130 000 vojáku sklopilo svoje zbraně. Nejhorší kapitulace jakou britská armáda zažila. Japonským vojákům bylo vštěpováno aby se nikdy nevzdávali. Je proto přirozené, že když viděli tolik vojáků se vzdát, pohlíželi na ně s velkým pohrdáním. Celá jihovýchodní Asie ležela Japonsku u nohou. A tak za pár týdnů stála celé japonská armáda u Indie a námořnictvo se blížilo k Austrálii. O takových úspěších nesnili. Poslední ponížení Britů. Posádka vzdává čest triumfujícím Japoncům. Nad jednou imperiální mocností zašlo slunce. Nad druhou stoupalo výš a výš.

  • Autor/ři citací: svět ve válce, wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist