Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Vzpomínka na Vánoce

Milena Doušková, 22.12.2015, Úvahy o…, Komentáře - 1

Při vzpomínání jsem usnula, ale vzbudilo mne něco známého. Kromě purpury jsem cítila dědečkovu vůni a jemné větřík si pohrával s mými vlasy. jako by na mne někdo foukal. Dědeček mne opět navštívil a já jsem poděkovala Bohu za jeho vánoční dar.

Jemné chřípí se zachvělo a nasálo do sebe vůni purpury jen tak pohozené na sporáku, na kterém vařili dědeček a babička. S vůní purpury ožily vzpomínky mladé holky někde hluboko ve mně. Usedla jsem na stoličku, ale hlavu dědečkovi na kolena už jsem si položit nemohla. Ta jistota bodla jako ostrá dýka a duší projela ta známá bolest, která se ukázala vždy při vzpomínce na dědečka. Vánoce a já cítím zelňačku, boží milosti a další dobroty, které za chvíli babička rozloží na vánočně prostřeném stole. Na sváteční míse voní jablka a hrušky doplněné vlašskými ořechy. Všechno to vyrostlo na jejich zahradě a v komoře čekalo až je babička zástěrou naleští a položí na stůl.

Moji staroušci se oblékli jako do kostela a s rozněžnělým obličejem zasedli ke stolu tak, jako spoustu let před tím a pomodlili se k Bohu. Po večeři nám dědeček rozkrojil jedno jablíčko aby zjistil jak bude naše zdravá, vyloupal ořech aby zjistil jaké je jádro a pak mne babička nutila házet střevíčkem a já se vždycky modlila, aby špička směřovala dovnitř domku. Když bylo po jídle tak jsme smetli zbytky jídla, nachystali se další dobroty a pak jsme spolu nakrmili sad a zvířata. Nakonec jsme se společně posadili do světnice kterou ozařovaly jen svíčky. Babička si potichu prozpěvovala, dědeček si zapálil cigaretu a tiše mi vyprávěl svoje příhody z mládí. Vánoce zakončila Půlnoční v místním kostelíku.

Při vzpomínání jsem usnula, ale vzbudilo mne něco známého. Kromě purpury jsem cítila dědečkovu vůni a jemné větřík si pohrával s mými vlasy. jako by na mne někdo foukal. Dědeček mne opět navštívil a já jsem poděkovala Bohu za jeho vánoční dar.

 • Autor/ři textu: Milena Doušková
 • Autor/ři obrázků: Milena Doušková

Jeden komentář: “Vzpomínka na Vánoce”

 1. šantal napsal:

  Nové vzpomínky na čas adventní…
  samopaly v ulicích
  V ulicích budou o adventu hlídkovat policisté se samopaly. Mají vytipovaných na 600 ‚měkkých‘ cílů
  Před Vánoci a o svátcích budou v ulicích víc vidět policisté se samopaly. Od loňského roku platí v Česku první stupeň ohrožení terorismem.

  Praha 15:41 23. listopadu 2017
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/v-ulicich-budou-o-adventu-hlidkovat-policiste-se-samopaly-maji-vytipovanych-na_1711231541_jra?_ga=2.238788544.1951051171.1511266667-978654766.1490803093

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist