Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Zamilovala se blbě

Milena Doušková, 07.06.2011, Povídání…, Komentáře - 0

Přišel mi dopis a vypadal nějak divně, jakoby ho rozmazaly slzy. Byl od mé sestřenice Katky. Naléhavě mě volala, ať přijedu na Slovensko. To mi stačilo a víc jsem v tom nepátrala. Nakonec omluvenku do školy si napíšu sama. Kdo by mi ji taky napsal.

Přišel mi dopis a vypadal nějak divně, jakoby ho rozmazaly slzy. Byl od mé sestřenice Katky. Naléhavě mě volala, ať přijedu na Slovensko. To mi stačilo a víc jsem v tom nepátrala. Nakonec omluvenku do školy si napíšu sama. Kdo by mi ji taky napsal. Jsem dospělá a naši se o mne nestarali. Ani když jsem byla dítě, natož teď. Horší to bude s prací. Budu si muset vzít náhradní volno a všechny přesčasové hodiny na to padnou a ještě nějaký den dovolené. Co se dá dělat, potřebuje mne a tak pojedu. Zařídila jsem si vše a třetí den už jsem seděla ve vlaku směr dědulkov. Vlak jel strašně pomalu, a čím jsem byla nervóznější, tím pomaleji jel. Tedy alespoň v mých očích.

Uf, jsem tady a neobtěžuji se s čekáním na autobus, ale jdu na stop. Znám to tam a strach nemám. Jediná moje obava je, aby zastavilo opravdové auto a ne traktor nebo dokonce kůň. Hurá, je to motorka. Zastavil až u mne, sundal helmu a vykoukly rozesmáte oči mého Jožky.

„Už ťa čakám, dievčatko. Kade si utekala, že som ťa pri stanici márne hľadal a už aj ma pobozkaj,“ stáhl mne k sobě Jožka.

„Kade, no po ceste. Katka ma volá a ja sa ponáhlam,“ zbytek slov zanikl při líbání.

Sedla jsem za Jožkova široká záda, přitiskla jsem se a už jsme vyrazili k nám domů. Vyložil mě u dědulky s babulkou, ale nikdo mne nečekal, protože jsem jim nenapsala, že přijedu. Chtěla jsem je překvapit a udělat jim radost. No tak jsem přelezla branku, hodila do venkovní kuchyňky bágl a už jsem znovu seděla za Jožkem a místo jako Švejk na Bělehráááááád, jsem hulákala:

„Za Katkouuuuu.“

Za pár minut jsem byla u své sestřenice, zabušila na dveře a ty se samy od sebe otevřely. Kruciš, tady straší? Moje kmotra vždy pečlivě zavírá ani ne tak proti zlodějům, jako proti mouchám. Chtěla být moderní a tak síťované vrátka nechtěla a teď se zlobí na chudáky mouchy a pronásleduje je víc než vlaštovky. Prošla jsem chodbou a namířila si to rovnou do kuchyně, kde většinou někdo byl. Měla jsem pravdu. Seděla tam moje kmotra a koukala zadumaně před sebe.

„Krsná mama, ty ma ani neprivítaš?

„Jaj Mária, kde si sa tu vzala? Ani si nenapísila a dedo nič nehovoril,“ líbala mne moje kmotra a zásadně mne oslovujíc Mária. Je to moje druhé jméno, které jsem dostala při křtu a jmenuji se tedy po ní.

„Nemohol, lebo som ani jemu nepísala. Chcem ich prekvapit, krsná mama.“

„Aby babku šlak netrafil,“ přisadila si, protože ty dvě se moc nemusely.

To je ale hodně slabé slovo, nemusely. Babulka nikdy neodpustila svojí snaše, že svedla jejího chudáčka synáčka a on se musel v osmnácti ženit. Kmotře bylo v té době šestnáct a nic moc neuměla. Však taky byla ještě hodně mladá. Že u toho byli oba, babulka nějak nechtěla slyšet a říct ji nahlas, že si dědulku brala taky v šestnácti, si nedovolil vůbec nikdo.

„Krsná mama a kde je Katarína? Rada by som ju pozdravila.“

Kmotra dostala nepopsatelný výraz, nadechla se jako by se chtěla udusit.

„Ani mi o tej svini nehovor. Vieš akú hambu nám robí? Nos zo dverí vystrčit nemožem, tak sa hambím. Že som ju nezadusila, keď sa narodila. Boh nás všetky ztresce,“ plakala a ječela dohromady kmotra.

Zírala jsem na ni jako blázen. Nikdy nebylo nad Katku a najednou vlastní matka by ji snad přerazila, kdyby to šlo.

„Bože moj dobrý, ako to rozprávate o vlastnej dcére. Čo porobila také strašné, no hovorte, krsná mama, leba šlak trafí mňa a nie babulku,“ třepala jsem s kmotrnou, aby se vzpamatovala.

„Zaľúbila sa sviňa.“

„No a? Však je dost stará a može se vydávať. Čo tu robíte taký cirkus.“

„Len počúvaj do koho. Ona sa chce vydať za Árpyho,“ teatrálně padla na židli a slzy se jí koulely po tvářích.

Znala jsem Arpáda velmi dobře a nic jsem nechápala. Hodný kluk, vystudoval na zemědělské škole a vždycky na Katku koukal jako na obrázek. Dalo se čekat, že z toho bude láska jako hrom.

„No a čo vám vadí? Majú sa radi, tak jim požehnajte a dožičte jim ich lásku.“

„Ty si celkom osprostela! Nemože sa zaňho vydať. Je to kalvín a ona katolíčka, to nedovolím ani ja ani jeho rodičia.“

„Boha jeho, vy ste hádam rozum potratila. Čo tam po tom.“

Kmotra vstala jako královna, postavila se proti mně celá načepýřená.

„Nie, len cez moju mŕtvolu“ a odešla.

Pokrčila jsem rameny a šla hledat Kačku. Našla jsem ji za domem, seděla u pole s kukuřicí a četla. Lépe řečeno, držela knížku.

„Ahojky Katarínka. Nepýtam sa ako ti je, lebo všetko mi povedala krsná mama. Čo tu ľudia osprostěli? A čo na to Árpy a jeho rodina, keď tvoja mama rozum potratila,“ ušetřila jsem svoji sestřenici vysvětlování.

„Ahojky Milka, ani jeho rodina nesúhlasí a už mu aj našli nevestu. Ja skočím pod vlak,“ plakala mi na rameni.

„Kam by si skákala? Veď tu ani kolaje nemate. Musela by si do Levíc,“ s chutí jsem se zasmála, ale pak se mi jí zželelo.

„No tak sa zoberte bez nich a bezte žiť do mesta.

„Bez požehnania? Kde si dala rozum, Milka. Tako manželstvo by nebolo šťastné. Já sa nevydám a bude zo mňa stará dievka.“

Zbytečně jsme s dědulkou domlouvali rodičům jak Árpyho, tak Kataríny. Jeho rodiče souhlasili, když Kačka přejde na kalvínskou víru a moji kmotrovci chtěli totéž od Árpyho. Tvrdé selské palice nikdy neustoupili a mladí neměli tolik síly, aby se vymanili ze zvyků a lásku si obhájili.

Dobře to řekl Tamáš báči.

„Choďte všeci do riti. Keby sa tak ľúbili, utečú a keď sa ľúbia a nemajú silu sa vzoprieť, tak si lásku nezaslúžia.“

Moje něžná sestřenice se vdala za katolíka podle tradic. Árpy si vzal kalvínku, ale v srdci už jim zůstal trn, vzpomínka a představy a sny, jaké by to bylo, kdyby se vzali.

Zdroj fotografie: pixabay.com

  • Autor/ři obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist