Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Svět ve válce - Zúčtování

Milena Doušková, 25.11.2019, Jak vidím…, Komentáře - 2

23. díl Svět ve válce – Zúčtování

1945 a dál

Bombardování ustalo a Evropa leží v troskách Mrtví jsou navždy pryč a život jde dál. Všude je to stejné. Nejde plyn, neteče voda, nefungují telefony, nejezdí tramvaje. Je čas spočítat ztráty a začít znovu.

Jaro roku 1945. Konec války ve střední Evropě a konec tisícileté říše. Je čas co nemá slitování, je čas brutality, znásilňování a msty. Němci se navracejí z východních zemí které se pokusili dobýt a kde mnozí z nich žili po celé generace. Byli špatnými pány a teď za to platí. Mohou být rádi, že jim zůstal alespoň život. Jsou poslední hodiny wehrmachtu, zklamané armády která vedla válku se světem a nyní zachraňuje co se dá.

Společným znakem vzdávajících se vojáků byla úleva a touha se vzdát. Jejich přáním bylo dostat se do zajetí k Američanům, protože Rusů se báli a není se co divit. Za ty hrůzy co jim provedli by zasloužili okamžitou smrt. Armáda byla poražena, ale nikoli´v úplně zlomena. Lidé se jen tak mávnutím nezbavují starých zvyků. Krveprolití však končí.

V roce 1914 byla první světová válka a s malou přestávkou skončila až v roce 1945. V procesu ukončování této války došlo k situaci kdy se vrhli do Evropy z venku jak Američané tak Rusové. Ti se pak setkali u Torgau na řece Labi v květnu 1945. Výsledkem byl fakt, že válku nevyhrál žádný evropský národ. Vítězem se staly národy stojící mimo Evropu. Rusové a Američané. Takže fyzická kontrola nad Evropou byla v rukou tří zemí z vnějšku mezi ně patřili i Britové ačkoliv přispěli jen 25% sil. O budoucnosti Evropanů rozhodovali Rusové, Američané a Britové. Rusové ani Američané si válečný konflikt nepřáli. Nyní však jako přátelé ve zbrani světovou válku vyhráli. Jejich generálové mohli při setkání hovořit o bitvách, tancích a dělech. Co však jiného měli společného kromě téhle války. Byla hlavně společná nenávist vůči fašismu.

San Fracisco duben 1945 – měsíc před skončením války vzniká organizace spojených národů. Charta spojených národů je solidním základem na kterém je možné vystavět lepší svět, zaznělo v proslovu. Mysleli, že svět ochrání státy, tzv. hlídací psi. USA, Rusko, Anglie, Francie a možná i Čína. Takhle se měla stát lepší budoucnost pro lidstvo. Nezbytnou podmínkou bylo, že půjde o svět nekoloniální, svět sebeurčení. V té době takhle pravděpodobně uvažovali všichni světoví vůdcové včetně Stalina. I obyčejní lidé mysleli jako oni.

Německo zůstává i přes porážku klíčovou zemí. Rozpoutalo válku a jeho vůdcové museli být potrestáni. Bylo nutné Němce donutit zaplatit za způsobené utrpení. Své závazky by plnit nemohli, kdybych jejich země zůstala zničena jak si mnozí přáli. Nikdo nechtěl, aby Německo bylo opět silné. Přitom nikdo nemínil čelit důsledkům toho, kdyby zůstalo v troskách. Řešení – vojenská kontrola. Čtyři okupační armády budou dohlížet na obnovení Německa. Pozorní okupační generálové ho uzdraví, ale jen proto, aby napravilo to, co zničilo. Německo může zůstat v celku, ale nikdy nesmí být schopno znovu ohrozit mír.

Červenec 1945 – vojenská správa začíná fungovat- Americké jednotky obsadily za války Lipsko. Město hluboko uvnitř ruské okupační zóny a proto se nyní musí stáhnout zpět na západ za řeku Labe. Přicházejí Rusové. Němci nervózní a nedůvěřiví poprvé vidí své ruské přemožitele tak zblízka. Jejich země je v rukou přemožitelé a ti si rozdělili na zóny. Rusové měli kontrolovat potraviny a USA, Anglie a Francie průmysl. Berlínu měli vládnou společnou silou.

Berlín 1945 a Velká Trojka se schází na Postupimské konferenci, kde je čeká nabitá agenda. V myslím představitelů západu dominuje jediná otázka. Co vlastně Stalin chce. Chtěl prostě zajistit bezpečnost jejich státu a to bez ohledů na ostatní. Konference nerozhodla nic nového. Potvrdilo se jen to, co už bylo řečena v Jaltě. Změnila se ale atmosféra. Navzdory úsměvům si západní vůdci se Stalinem nerozuměli. Ve Státech totiž panoval pocit, že Stalin je další Hitler, ale věděli, že Hitler byl mnohem větší hrozbou a tak bylo dobře, že se přidali na stranu Stalina. Dobře věděli, že likvidace Hitlera  závisela zcela na Rudé armádě.

Rudá armáda měla v Evropě 300 divizí a ty byly Stalinovým trumfovým esem a zdrojem jeho síly u jednacího stolu.  Američané totiž přemisťovali svoje vojáky domů, protože plánovali konečný útok na Japonsko.

Srpen 1945 je shozena atomová bomba na Japonsko. Japonské dobyvatelské sny jsou pryč a Japonsko je zničeno a oni jsou zcela závislí na milosti svých přemožitelů. Američané se rozhodli pomoci, ale jen proto, že Japonsko mělo po válce být plně pod americkým vlivem. Truman se prostě rozhodl, že do Japonska nesmí vstoupit noha vojáka, co by nebyl Američan. Byli rozhodnuti přetvořit Japonsko plně dle svých představ. Zajatci jsou osvobozeni a Japonci mají nové pány, Američany.

V Evropě je léto. Pobyt v koncentračních táborech přežilo 700 000 lidí. 6 000 000 bývalých nuceně pracujících Poláků, Rusů, Jugoslávců, Estonců, Čechů si může vydechnout, jsou volní. Váleční zajatci bez domova, deportovaní Němci, vojáci a dezertéři. Často byli vidět strážní z jednotek SS v ukradených vězeňských šatech, jiní však zvolili smrt. Himmler, šéf SS pozřel jed, jiní se vzdali, nebo byli chyceni. Dokonce i Gerd von Rundstedt, Hitlerův generál a to v kompletní uniformě, admirál Donitz, poslední vůdce říše, Albert Speer, byli zajati. Co teď s těmito monstry.

Proces s válečnými zločinci se konal v Norimberku. Obžaloba zněla, zločiny proti míru, zločiny proti lidskosti a vedení agresivní války. Všichni obžalovaní jsou Němci. Hermann Göring je vyzván, aby se vyjádřil zda se cítí vinen či nikoliv, odpověď zněla – nevinen.

Proces měl dvojí účel. První byl samotný trest, postih těch, který celosvětový konflikt vyvolali. Přitom odsouzení nevyvolali pouze válku jako takovou, ale již před jejím početím a pak během ní páchali ty nejhrůznější zločiny proti lidskosti, jako bylo například povraždění 7 000 000 židů. Druhý účel onoho procesu byl však nesporně závažnější. Doufali totiž v ustanovení pravidel mezinárodního práva pro budoucnost, kdy by bylo postaveno mimo zákon vedení agresivní války. Toto se mělo týkat především státníků, kteří vedli své národy do agresivních válek s tím, že by byli osobně odpovědní za své činy. Zahynulo 20 000 000 lidí. Byli chladnokrevně zavražděni a miliony lidí oplakávají svoje mrtvé.

Göring se vyhnul smrti oběšením pomocí jedu. Ostatní byli pověšeni, uvězněni či osvobozeni. Německu dali revoluci a Evropě smrt. Dobrodružství skončilo a nyní splácejí za Hitlerovu říši účet.

Z druhé světové vzešlo jediné plus,kolonizace chtěly vlastní zemi

Britové se vracejí do Asie, bylo to však poněkud jalové vítězství. Indie se zbavila povolnosti. 2 000 000 jejich vojáků bojovalo v jejich válce a nyní žádají vlastní zemi. Africké jednotky její výsosti také chtějí svobodu. Malajsie, Barma. Británie není schopna udržet zkolonizované národy i kdyby chtěla.

Američané v Japonsku zůstali. Téměř všude jinde v Asii se však běloši chystají odejít. Váhavě a nechápavě odcházejí Holanďané. Francouzi jsou jiní a nevzdávají se Indočíny. Vysílají generála Philippe Leclerc de Hauteclocque aby zemi převzal zpět. Zabíjení neustalo, ale pokračovalo po dlouhá léta.

Berlín v prvních měsících okupace. Rozveselené slečny, nedávno služky Hitlerova nového řádu. Mnozí z vítězů prožívají nejlepší léta svého života, protože není žádné zboží a tak se německé dívky prodávají za potraviny, punčochy, prostě za cokoliv.

Nastal čas obnovy a Německo se musí postavit na nohy, aby dostálo svým závazkům. Rusové požadují na reparacích 20 000 000 dolarů. Američané se však domnívají, že takovou hodnotu nemá ani celé Německo. Západ onu sumu Rusům shromáždit nepomůže a přestává na východ posílat zboží a materiál.Rusové nedodávají na západ potraviny a suroviny. Spojenci se začínají rozkmotřovat. Němci lapeni mezi oběma tábory a pokračují s obnovou sami. Už nemají žádné lidi na nucené práci a to je dobře.

Registr nezvěstných osob

20 000 000 nezvěstných Němců vyhnaných z východní Evropy se pokoušelo o opětovné shledání a nebyli sami. Ze svých domovů bylo vyhnáno na 60 000 000 Evropanů. Mnozí z nich cestu zpět nenajdou nikdy.

Listopad 1945 a Němci žijí z 1 500 kcal na den, což je třetina přídělu Američanů. Žádná mírová konference se nekonala a Německo je rozděleno. Okupační zóny se stávají hranice které v podstavě předtím nikdo nechtěl, ale bylo to jediné řešení. Německo nesmělo být okupováno buď jen Ruskem nebo USA kvůli bezpečnosti, to byla Stalinova, celkem pochopitelná podmínka.

Den vítězství v Rusku

Jeho obyvatelé zaplatili za vítězství ohromnou cenu. Z války ale vytěžili vlastní bezpečnost, kontrolu nad východním i zeměmi a příležitost tyto země ekonomicky vykořisťovat a toho se také chopili. Národ, jenž díky válce vykrvácel se musí zocelit a Sovětský svaz přežil. Je jednou ze světových velmocí a všichni to vědí a respektují.

P.S. Ovšem, nikdy jim to neodpustili a tak se svět začal potácet v tzv. Studené válce.

2 komentáře: “Svět ve válce – Zúčtování”

 1. K-NOBL-AUCH napsal:

  “ odpověď zněla – nevinen.“
  Ano kazdy tvrdil ze je nevinny.
  A tie miliony zavrazdych a miliony sirotek a vdov, a zniceny continent – to za akym ucelom?
  Ked sa pozrieme dnes okolo seba (a to ani nmusim) ta ruzova buducnost co sme vybudovali, je to ten pravy odtien ruzovej?
  Ti co nas nahradia maju prazdne tvare. Nejasnu buducnost.Nebudu mat zlty hviezdicku ale iny znak. Nadbytocny.
  Hladia do zazracneho pristroja ktory im da vsetky data, odpovede, vynasobi, vydeli a oznami ze na konte maju uz len 12 korun. (Nie kazdy je a moze byt Kellner)
  Ked ta doba vrazd a devastacie skoncila zacali naplno testy atomovych zbrani.
  Myslim v tej dobe sa zacala o planetu ZEM zaujimat mimozemska kultura a vsetky dokumenty nasvedcuju ze mimozemstania nemaju zaujem s nami naviazat a udrzovat styk ale jasne dali najavo ze nemame pravo planetu znicit.
  Odvolavam sa na knihu co napisal Paul Hellyer, byvaly minister obrany Kanady.
  Titul: The light at the end of the tunnel.
  A ako je kazdemu zname to vrazdeni sa len posunulo o par steblikov vyssie a je „sofistikovane“
  Korea, Vietnam, Cambodia, Stredny vychod…………JUHOSLAVIA a humanitarne bombardirovanie. Pani ambasadorka a privatizerka povodom z rep. Ceskej sa tiez nabalila. A nabalili sa ich tucty a tucty.
  Momentalne sa vrazdi v Yemen-u. Tich 20 milionov co bojovali za nasu slobodu nemali potuchy v akom prevedeni sa nasa Sloboda ukaze.
  Vrazedna masineria obklucila (co este zostalo) Rusko a hlasa svetu ze je horzbou.
  VSETKO co I len teoreticky ovplyvni standard a existenciu tej dnes nenavidenej zeme je okamzite zaclenene do neziaducich zemi a uvalia sa sankcie. Vydieranie na najvyssom stupni.
  Ludia uz ani nepremyslaju ci su otrokmi, co vsetku je nacpane v balenych potravinach (pestre leskle krabicky) kolkokrat za den ich zachyti kamera.
  Za 75 rokov sme sa dozili noveho odporneho NORMALU a ti co su u kormidla krcovite hladaju riesenie ako udrzat svet v tomto stave dalsich par dni nez pride neodvratitelny K-rach.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist