Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Pohled královny Alžběty mluví za vše

Milena Doušková, 22.05.2018, Jak vidím…, Komentáře - 0

Britská říše byla největší koloniální říše v dějinách lidstva a počtem obyvatel 458 milionů, čtvrtina tehdejší světové populace. Jak vidíte byli všude a rozhodně nebyli ke svým koloniím něžní. Po sobě zanechali jazyk a jejich zvyky.

Pohled Anglické královny je jako pohled hada před uštknutím. Proč? Stačí se podívat na historii Anglie. Vše nebritské bylo hodno jen okupace a vysání do morku kostí. Jak zacházeli se svými koloniemi je notoricky známé. V Indii založilo koncentrační tábor, Indové umírali na hladomor a ulice se plnily mrtvými – pro Brity jen odpad. Jak se chovali v Africe? Stejně jako v Indii a ve všech koloniích. Bez lidskosti, zájem byl jen o to, sedřít je pro majetek z kůže. Nikdo mne nepřesvědčí, že královská rodina je nadšena mulatkou ve své rodině a tím, že jejich princ má černou tchýni.

Ta trocha historie nikoho nezabije

Britské impérium

Britská říše byla největší koloniální říše v dějinách lidstva a počtem obyvatel 458 milionů, čtvrtina tehdejší světové populace. Jak vidíte byli všude a rozhodně nebyli ke svým koloniím něžní. Po sobě zanechali jazyk a jejich zvyky.

Počátky anglické roztahování po světě

Po dobytí Anglie Vilémem I. v roce 1066 pod jednu říši spadala také Vilémova území v severní Francii.
Následovalo dobytí Irska 1169
Dobytí Walesu 1282
Skotsko 1296. Po vyhrané bitvě u Bannockburnu roku 1314 získalo nezávislost. Obě království se opět propojila v roce 1603.

Zakládání zámořského impéria

Jindřich VII.
Založena britská Východoindická společnost.

John Cabot za jeho vlády přistál na pobřeží Newfoundlandu a přilehlé oblasti zabral jménem anglického krále.

Alžbětinská doba

Francis Drake jako druhý člověk v historii v jejich službách obeplul svět a přistál na západním pobřeží Severní Ameriky, blízko dnešního San Francisca. Zemi zabral jménem královny Alžběty I.

Stuartovci

V roce 1607 založen Jamestown v dnešní Virginii. V roce 1620 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď Mayflower s anglickými puritány, kteří se rozhodli hledat útočiště v panenském Novém světě. O deset let později tito osadníci založili Boston ve dnešním státě Massachusetts.

Kolonizace Ameriky a Oceánie

Britské kolonie v Severní Americe c. 1763–1776

V průběhu 17. století s postupným přílivem kolonistů nabývalo pomalu britské impérium tvar. Soustavně osidlováno bylo zejména východní pobřeží Severní Ameriky a ostrovy v Karibiku.

Britské panství na pevnině bylo postupně rozšiřováno. V roce 1664 Nizozemci ztratili na úkor Britů Nový Amsterdam – dnešní New York – a několik let poté i celou kolonii Nové Nizozemí. Za účelem zisku nové zemědělské půdy se kolonie rozšiřovaly dále na západ do vnitrozemí.

Britské složení zbraní po bitvě u Yorktownu

Již od počátku bylo otrokářství nezbytným předpokladem pro rozvoj britských kolonií v Americe, do zrušení obchodu s otroky v roce 1807 byla Británie zodpovědná za 3,5 milionů afrických otroků přemístěných do Ameriky. Mezi lety 1650 a 1780 vzrostl podíl černého obyvatelstva v Karibiku z 25 % na 80 %, ve Třinácti koloniích z 10 % na 40 %. Obchod s otroky byl nesmírně výnosný, převoz z Afriky ale kvůli špatným hygienickým podmínkám na palubách lodí a špatné stravě nepřežil jeden ze sedmi lidí.

V rámci sedmileté války – 1756 – 1763 – obsadila Británie mezi lety 1758 a 1760 nejdůležitější francouzská území v jejích severoamerických koloniích a Francie to akceptovala.

Velká Británie se poté rozhodla zdanit své americké kolonie ovšem osadníci se zdráhali přijmout což vedlo k Americké revoluci a posléze ke vzniku Spojených států amerických v roce 1783. Britské panství se tak omezilo jen na Kanadu.

Protože přišla o svá uzemí v Severní Americe, Británie začala svou moc rozšiřovat do ostatních částí světa. Zrod druhého britského impéria v Asii, Oceánii a také v Africe.

Osídlování Austrálie začalo se založením vězeňské kolonie Sydney v roce 1788. Právě do Austrálie a na Nový Zéland začala později proudit většina britských kolonistů. Původní populace Austrálců a Maorů byly válkami a zavlečenými nemocemi zdecimovány o 60 % až 70 %. Kolonie později získaly právo na samosprávu.

Británie se roztahuje

Konečná porážka Napoleona Bonaparte roku 1815 vedla k tomu, že se Británie stala dominantní světovou velmocí. Francie byla nucena předat Británii Jónské ostrovy, Maltu, Svatou Lucii a Mauritius. Egypt byl dobyt Británií již v roce 1799. Španělsko postoupilo Británii Trinidad a Tobago, Nizozemsko Guyanu a Kapskou kolonii.

Britské impérium v Asii

Na konci 16. století začali Britové a Nizozemci nabourávat portugalský monopol na obchod s kořením. Byla založena anglická Východoindická společnost roku 1600 a nizozemská Východoindická společnost roku 1602. Rivalita mezi Anglií a Nizozemskem vedla ke konfliktům. Nizozemci později svůj zájem soustředili na Moluky, Angličané naopak na Indii.

V roce 1811 Britové obsadili Jávu, poté Singapur (1819), Malaku (1824) a Barmu (1826), samotná kolonizace probíhala postupně.

Indie

Vítězství ozbrojených sil britské Východoindické společnosti nad bengálskými vůdci v bitvě u Palásí v roce 1757 umožnilo Britům převzít kontrolu nad Bengálskem. V důsledku nezvládnutého hladomoru roku 1770 byly potlačeny aktivity Východoindické společnosti a posílena role britského státu. Místní vůdci byli nuceni přijmout britskou nadvládu. Po potlačení indického povstání v roce 1857 byla veškerá území Východoindické společnosti předána britské koruně a British Indian Army se stala armádou britské vlády v Indii. Královna Viktorie se následně v roce 1876 prohlásila císařovnou Indie.V té době poznali Indové hladomor a první koncentrační tábory za které by se nestyděl ani Hitler.

Čína

Britové se vyloďují u Kantonu během opiové války v květnu 1841 kde vyvolají tzv. opiovou válku. Po drtivé porážce Číňanů byla na jihu země založena britská kolonie Hongkong.

Honba o Afriku

Ašantská říše byla připojena k britskému protektorátu v roce 1896 po sedmé Anglo-ašantské válce

Západní Afrika

Britové vnutili Ašantské říši – Ghana závazek, že se vzdává územních nároků na pobřeží a bude souhlasit se zrušením otroctví Ašantská říše byla včleněna do britského impéria definitivně v roce 1896.

Severní Afrika

S dokončením Suezského kanálu v roce 1869 nabyl Egypt na strategické významnosti. V roce 1875 odkoupila Británie od zadluženého egyptského chediva všechny akcie společnosti Suezského kanálu a tím omezila francouzský vliv v zemi. V roce 1882 Egypt britské jednotky vojensky obsadily a stal se součástí impéria.

Jižní Afrika

Kapskou kolonii založila nizozemská Východoindická společnost v roce 1652 jako zásobovací stanici na cestě do Indie. Británie formálně získala tuto kolonii roku 1806, přestože ji již de facto držela od roku 1795.

V roce 1843 anektovali Britové jihoafrickou provincii Natal, mocný zulský stát v sousedství však pro kolonisty představoval trvalé ohrožení. Britsko-zulská válka začala v roce 1879, po počátečních úspěších domorodců Britové válku vyhráli a samostatný zulský stát přestal existovat.

Na konci 19. století začala Británie se systematickým podmaňováním jižní Afriky a podrobováním afrikánských republik – Transvaal a Svobodný oranžský stát.

Dekolonizace

V první polovině 20. století vznikla v mnohých britských koloniích hnutí za nezávislost.

Rozsah britského impéria v roce 1921

Afrika
Ascension
Bečuánsko (dnes Botswana)
Britské Somálsko
Britské Togo
Egypt
Gambie
Jihoafrická unie, včetně Lesotha
Britská Jihozápadní Afrika (dnes Namibie)
Jižní Rhodésie (dnes Zimbabwe)
Kamerun
Keňa
Mauritius
Nigérie
Nyasaland (dnes Malawi)
Severní Rhodésie (dnes Zambie)
Sierra Leone
Súdán
Svazijsko
Tanganika (dnes Tanzanie)
Uganda
Zlaté pobřeží – Gold Coast (dnes Ghana)
Amerika a Atlantik
Anguilla
Antigua a Barbuda
Bahamy
Barbados
Bermudy
Britské Panenské ostrovy
Britský Honduras (dnes Belize)
Dominika
Falklandské ostrovy
Grenada
Britská Guyana (dnes Guyana)
Kajmanské ostrovy
Kanada
Jamajka
Jižní Georgie
Montserrat
Newfoundland
Svatý Kryštof a Nevis
Svatá Helena
Svatá Lucie
Svatý Vincenc a Grenadiny
Trinidad a Tobago
Tristan da Cunha
Turks a Caicos
Antarktida
Britské antarktické území
Asie
Aden (dnes část Jemenu)
Barma
Bhútán
Britská Indie
Britská Nová Guinea (dnes Papua Nová Guinea)
Brunej
Cejlon
Hongkong
Irák
Katar
Kuvajt
Britské Malajsko (kontinentální část dnešní Malajsie)
Maledivy
Nepál
Omán
Britský mandát Palestina
Sarawak (součástí dnešní Malajsie na západě Bornea)
Singapur
Severní Borneo
Smluvní státy (dnes Spojené arabské emiráty)
Weihaiwei (dnešní Wej-chaj v Číně)
Zajordánsko (dnes Jordánsko)
Evropa
Gibraltar
Kypr
Malta
Spojené království
Oceánie
Austrálie
Fidži
Kiribati
Nauru
Nový Zéland
Pitcairnovy ostrovy
Šalamounovy ostrovy
Tonga
Tuvalu

  • Autor/ři citací: Wikipedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist