Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Čeho se bojí mocní? Slov a myšlenek, co kolují mezi námi!

Milena Doušková, 13.11.2019, Jak vidím…, Komentáře - 2

Je před další manifestací Miliónu chvilek a já musím napsat to, co píšu.

Nic se za celá staletí nezměnilo. Mocní tohoto se bojí se stále bojí hlavně jedné věci. Psaného slova šířeného mezi lidmi. Umí bojovat se zbraněmi, ale mluvené a hlavně psané slovo je pro ně nepřítel číslo jedno. Celým lidstvem se táhne jako ohnivá nit pálení knih, potlačovaní myšlenek, pronásledování filozofů a spisovatelů, v poslední době novinářů, co plují proti proudu a moc vystrkují hlavu.  Proto považuji vynález knihtisku, za nejlepší vynález lidstva.

Pálení knih bylo oblíbeno všemi vládci a všemi církvemi.  Už bychom měli být vyspělí a rozumní a vážit si slov a myšlenek. Měli bychom přemýšlet proč byla napsána a co tím chtěl autor říct. Každý kdo měl odvahu psát proti pánům u moci, musel počítat s tím, že bude po „zásluze“ potrestán.

Možná to je ten důvod, proč stále více lidí má potřebu svoje myšlenky napsat a posílat dál, protože nic jiného nemůže proti současné moci dělat. Jestli má někdo z vás pocit, že je to velmi snadné sednout a napsat o tom, co si myslí, tak to opravdu není. Každý z psavců se vystavuje

urážkám, pomluvám, znectění, nadávkám, ponížení, zesměšnění, vyhrožování

vystavuje se cenzuře v podobě vyhození ze sociální sítě

vystavuje se vyhození z deníků kde si dovoluje aspoň komentovat,

vystavuje se fenoménu zvaný BAN, kde mu zakáží vstup na síť třeba na měsíc, na dva, na tři a dokonce i doživotně

vystavuje se vyhození ze zaměstnání

Ano, píšu 30 let a za tu dobu jsem byla vystavena docela silnému tlaku ze strany těch, co mají opačný názor. Nepočítám kolikrát mi zakazovali psát a nepočítám kolikrát mi zastavili činnost na sociální síti. Je doba těžké cenzury a běda člověče, když se nepodřídíš. Tomuhle se říká demokracie a já tvrdím, že jsme v nové totalitě, horší než byla ta, kterou jsme zažili pod vedením komunistů. Tahle ta demokracie totiž smrdí válkou.

Pod štítem demokracie se vedou války, ničí se kultura jednotlivých národů a běda, když otevřete pusu a řeknete slovo černoch a že nechápete, proč by v českým historickým filmu měli hrát barevní, dostane se vám nadávek nejhoršího kalibru a ze všech stran se to na člověka valí.

Malý náhled na to, co pisatel musí vydržet nebo přestat psát a říct si, já to dožiji a pak se tady třeba pose.te. Víte, mne neustále překvapuje, že si začali říkat sluníčka, ale sprostí jsou jako kanálníci.

ry zas.aná rasistko, zku.vená rusofilko, rudá náno, ty ku.do, krávo blbá, blbko plav do kuchyně, ty pi-o, mr.ko a další chuťovky

Tak kde je ta demokracie, kde je ta svoboda? Zase je jen pro někoho. Víte, oni ti umělci, co jsou tak nešťastní pod naším prezidentem, byli tak šťastní pod opilým, nemocným Havlem. Tak si říkám, že ono jim vlastně lichotilo, že se prezidentem stal člověk, jim podobný. Stejný zmetek, co si uzurpoval právo dělat rozhodnutí, které mu nepříslušely. Za jeho vlády, jsme se rozpadli, souhlasili s válkou v bývalé Jugoslávie, přišli o fabriky a o zlatý poklad. Tak proč a za co ho mám obdivovat. Naši předci se na to nadřeli jako koně. Jen těch hodin zdarma na budování školek pro svoje děti, stavění obchodů, hřišťa škol. Už vidím jak dnešní rodiče makají každou sobotu na školce. Ne, raději budou fňukat, že je nemají kam dát.

Tak říkám jasně, já jsem s ním nesouhlasila a nikdy se pro mne nestane ikonou, jako pro sluníčkáře. Celá ta pitomá sametová revoluce žádnou revolucí nebyla. Bylo to jen tak pro oko a všude nám vládnou stejné zmetci a ti stejní se nám snaží poučovat a vymýt všem mozek. To se vám povedlo s mládeží, ale ti, co mohou srovnávat si mozek vymýt nenechají.


Co řekli o pálení knih moudří lidé

„Tam, kde se pálí knihy, dojde nakonec také na pálení lidí.“ Heinrich Heine

„Kdo zabíjí člověka, zabíjí rozumnou bytost; kdo však zabíjí dobrou knihu, zabíjí rozum sám.“ John Milton

„Každá spálená kniha ozáří svět.“ R. W. Emerson

„Horší než knihy pálit je, když se nečtou.“ Josif Brodskij

—————————————————————————————————–

Největší paliči knih byli nacisté a katolická církev

Největší „borci“ v pálení byli nacisté. Spálili knihy 282 autorů, většinou německých, ale často překlady ruských a britských nebo amerických děl. Mezi těmito autory byli například: Bertolt BrechtAlbert EinsteinBedřich EngelsLion FeuchtwangerSigmund FreudÖdön von HorvathErich KästnerTheodor LessingKarl LiebknechtRosa LuxemburgováHeinrich MannKlaus MannKarel MarxRobert MusilErich Maria RemarqueAnna SeghersováBertha von SuttnerKurt TucholskyFrank WedekindArnold Zweig a Stefan Zweig.Max Brod, Jaroslav Hašek, Franz Kafka, Karl Kraus, Gustav Meyrink, Ivan Olbracht, Franz Werfel

Pálení knih za křišťálové noci je notoricky známé, teda pochybuji že dnešní studenti vědí kdy a kdo knihy pálil.

 • Autor/ři obrázků: pixabay.com

2 komentáře: “Čeho se bojí mocní? Slov a myšlenek, co kolují mezi námi!”

 1. K-NOBL-AUCH napsal:

  ‚ že si začali říkat sluníčka, ale sprostí jsou jako kanálníci.“
  Mila pani autorka poda vsetkho co citam mate HROSII KUUZI.
  A Bohu vdaka za to.
  Ze sa prakticky nic nezmenila za staleti?
  Pretoze padame do vyvrtky.
  Hrozne dlhu dobu sonm sa snazil ako by sa dala obrazne znazornit nasa doba, nasa spolocnsot.
  Myslim ze sme v miestnosti s vysokymi stenami a za nami je proste dav co nas tlaci. Musime slapkat akoze „dopredu“ .Steny tej miestnosti su postavene v uhle a neustale sa zuzuju. Koncia uzuckym priestorom cez ktory sa presmykne maximalne jedne clovek a pada na pas. Pas uteka sialenou ruchlostou a dopravuje (nas) na smetiste dejin.
  Nemislosrdne.
  A ci to je vo Vasej zemi, ci za oceanom ci u protinozcov ? Ganz egal.
  V zemi slobodnych ako som prave nastvano odhodil knihu je u krmiodla vagabond, gauner, podvodnik a kurzh…vnik. Nikomu neprajem citat tie statistiky.
  A I napreik tomu ze bol uz potretie snatkovany a obaja klacali v kostoliku na kolnach a prisahali atd… za par mesiacov spadol do tej istej zumpy ako pretym a dokonca I tazko platil.
  130 tisic?
  A v obrovskej zemi 320 milionov nieto jedneho cestneho cloveka!
  Je cudo ze ste skoncili s dvoma co nacucavaju?
  STOP! Ako sama vieet ja nie som opravneny kecat do veci ktore sa deju o stolu kde nesedim.
  Dovolim si jedno: Obdivujem Vase odhodlanie a stamina.
  Ked nie Vy tak kto?
  Ked nie teraz tak kedy?

  • Naučila jsem se mít hroší kůži, protože jinak bych se uplakala. Když 30 let budete polykat slzy, zničíte si psychiku. Ano, i já jsem jsem se díky tomu dostala na dno a tak jsem začala psát a všechno, co mne naštvalo nebo potěšilo, či rozplakalo jsem dala na papír a je to ta nejlepší terapie pro mne. Psát a psát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist