Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Věčná mrzutost

Milena Doušková, 13.12.2015, Deprese, Komentáře - 0

Na rozdíl od deprese, u dystýmie medikace příliš nezabírá, respektive je možné nasadit medikamentózní léčbu jen, když jiné metody a postupy nezabírají. Nejefektivnějším prostředkem léčby je psychoterapie, eventuálně když se kombinuje s medikací.

girl-1098609_960_720

Dystýmie je chronická porucha nálady, která se projevuje symptomy připomínající depresi. Na rozdíl od deprese je však dystýmie chronickým onemocněním a projevy deprese nedosahují takové hloubky. Čili v porovnání s depresí – deprese je časově kratší a ohraničenější než dystýmie, ale s hlubšími projevy. U dystýmie naopak, projevy nejsou natolik hluboké, ale časově je dlouhodobější, chronická, než deprese.

Dystymik je jakýsi chronický stěžovatel, chronický melancholik, který je pořád posmutnělý, bez nálady, s pocity bezmocnosti, bezútěšnosti. Dlouhodobě se u něj vyskytují potíže se spánkem, potíže s koncentrací, energií. Objevují se u nich potíže dělat rozhodnutí, lehká unavitelnost, nízké sebevědomí, snížení chuti do jídla nebo naopak přejídání apod. Pro blízké a okolí se jedinec jeví jakoby v mírné nebo střední depresi – která je ale časově stálá, dlouhodobá, chronická, celoživotní. Blízké okolí daného jedince opíše často se slovy-On/a je prostě takový/á!

Co je nebezpečné a v podstatě ve větším procentu pravděpodobné, že u dystymiků je vyšší možnost rozvoje deprese. Z posmutnělé nálady se můžou rozvinout hluboké projevy klinické deprese, přičemž spouštěčem může být cokoli – nahromaděný stres, zátěž, těžká životní situace, životní změna.

Pro diagnostiku dystýmie je nevyhnutné déletrvající, alespoň dva roky trvající přítomné symptomy podobné depresi, které avšak nedosahují intenzity deprese. Jedinec pociťuje po většinu dne smutnou náladu, objevují se potíže s apetitem, potíže se spánkem, únava, unavitelnost a pokles energie, snížená koncentrace a schopnost rozhodování, pesimismus a pocity bezmocnosti, bolesti hlavy, svalů, zad, nohou. Dané příznaky se nesmí spojovat s jinou tělesnou nebo duševní nemocí a taky se musí vyloučit vliv případných užívaných léků, které můžou ovlivňovat náladu či jiné psychické procesy.

Na rozdíl od deprese, u dystýmie medikace příliš nezabírá, respektive je možné nasadit medikamentózní léčbu jen, když jiné metody a postupy nezabírají. Nejefektivnějším prostředkem léčby je psychoterapie, eventuálně když se kombinuje s medikací. Důležitou roli zde hraje schopnost naučit se řešit stresující situace, účelně vycházet s rodinou a blízkými, kteří při zmírňování dystýmie mají významný podíl, léčba taky spočívá v poskytnutí informací o povaze nemoci, depresi, edukace v této oblasti, odstranění sebe-kritických myšlenek, posílení interpersonálních vztahů a sebedůvěry, sebeobrazu.

  • Autor/ři textu: Milena Doušková
  • Autor/ři obrázků: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist