Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Náladu lze ovlivnit jídlem

Milena Doušková, 05.12.2015, Deprese, Komentáře - 0

Naopak potraviny, které působí na náladu a emoční stavy pozitivně ovoce, zelenina, potraviny s obsahem mastných kyselin, sardinky, tuňák, losos, vlašské ořechy, salát, avokádo, dýňová semínka, kompot, sušené meruňky, ovesné placky a další.

Psychický stav člověka, jeho nálada a chování jsou ovlivňovány i stravou. Z průzkumu, který se dotazoval na to, jaké potraviny lidé konzumují na zlepšení nálady, vyšlo najevo, že jeden člověk ze čtyř dá přednost čokoládě, ačkoliv ví, že působí jen krátkou dobu. Na druhou stranu každý pátý dotázaný odpověděl, že právě sladkosti mají na jeho duševní pohodu negativní vliv. Odborníci tvrdí, že strava ovlivňuje i míru různých onemocnění a poruch, například autismus, schizofrenii, deprese, pocit úzkosti a panický strach. Přehled potravin, které způsobují lidem špatnou náladu a nepříjemné stavy. Jsou to například umělá sladidla a konzervační látky, čokoláda, káva, vajíčka, mléčné výrobky, pomeranče, cukr a pšeničná jídla.

Naopak potraviny, které působí na náladu a emoční stavy pozitivně ovoce, zelenina, potraviny s obsahem mastných kyselin, sardinky, tuňák, losos, vlašské ořechy, salát, avokádo, dýňová semínka, kompot, sušené meruňky, ovesné placky a další. Viděla jsem mnoho lidí, které trápily úzkosti, deprese, u žen premenstruační syndrom. Jejich psychický stav se výrazně zlepšil poté, co změnili svůj jídelníček a začali jíst pozitivní potraviny. Například nedostatek vitaminů, minerálů nebo mastných kyselin může ovlivnit některé nemoci. Nedostatek vitaminu B v organismu se podílí například na rozvoji příznaků schizofrenie.

Které potraviny psychiku zlepšují a které jí škodí:

+ tuňák, losos, sardinky, makrely, salát, avokádo, dýňová semínka, celozrnné potraviny, kompotované ovoce, sušené meruňky, ovesné sušenky, vlašské ořechy
– umělá sladidla, konzervační látky a barviva, čokoláda, káva, čaj (u osob přecit. na kofein), vajíčka, mléčné výrobky (zejména u osob alergických na mléko), pomeranče, cukr a pšeničná jídla (u osob alergických na lepek)

  • Autor/ři textu: Milena Doušková
  • Autor/ři obrázků: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Panenky z Háčku

Pořiďte si vlastní ručně háčkovanou panenku.

TOPlist