Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Miloš Zeman

Milena Doušková, 16.11.2014, 1. Dění…, Komentáře - 0

V období "Pražského jara" vstoupil do Dubčekovy komunistické strany, avšak po okupaci Československa byl vyloučen pro ostrou kritiku nastupujícího normalizačního režimu. V červenci roku 1968 podal přihlášku do obnovované sociální demokracie, jejímu vzniku však bylo tehdejším režimem zabráněno.

Co se opravilo za nynější vlády a našeho prezidenta zvoleného svobodně a většinou

Není toho moc, ale je to a to nejde oddiskutovat

– zatím se neprovalil žádný tunel (jiné vlády kopaly o stošest)
– zmizely poplatky z nemocnic (platíme si dost i tak)
– zvedly se důchody (zmrazené Kalouskem)
– přidalo se druhé porodné (sebrané Kalouskem)
– zvedly se platy ve zdravotnictví
– zvedly se platy se státní sféře
– zrušila se důchodová reforma, které byla udělána dost nešťastně (je potřeba ji udělat pořádně a já jsem zvědavá kdo to zvládne)
– premiér Sobotka je slušný člověk (narozdíl od Nečase)
– prezident Zeman odevzdává část platu na státní dluh (to nedělal nikdo jiný)
– prezident Zeman bere podnikatele sebou na zahraniční cesty a pomáhá tak naší ekonomice
– snižuje se mírně nezaměstnanost (poslední dobu sleduji inzerci na práci a už se práce dá najít)

Dalo by se dlouze psát o tom, jaký je prezident Zeman vlastně člověk.

Víme toho jen málo:

– žádný podnikatelský kamarád mu nezařídil trafiku když odešel z politiky (žil jako normální důchodce)
– v restitucích nic neměl, takže žil z toho co vydělal
– vyhrál prezidentské volby z vůle obyvatel naší země
– svoje projevy nečte, ale hovoří z patra a to je docela velké umění
– kouří a pije, to je fakt (ukažte mi někoho, kdo to nedělá)

Životopis prezidenta Zemana

Narodil se 28. září 1944 v Kolíně. Po maturitě na střední ekonomické škole nebyl z politických důvodů přijat na vysokou školu a teprve po čtyřech letech začal dálkově studovat na Vysoké škole ekonomické v Praze, kterou dokončil v roce 1969.

V období „Pražského jara“ vstoupil do Dubčekovy komunistické strany, avšak po okupaci Československa byl vyloučen pro ostrou kritiku nastupujícího normalizačního režimu. V červenci roku 1968 podal přihlášku do obnovované sociální demokracie, jejímu vzniku však bylo tehdejším režimem zabráněno. Proto také s obtížemi hledal zaměstnání. Po dalších čtrnáct let pracoval v tělovýchovné organizaci, kde vybudoval prognostické centrum. To bylo roku 1984 zrušeno pro kritické studie o vývoji naší společnosti. Další zaměstnání nalezl v zemědělské organizaci, kde se situace opakovala a v roce 1989 byl propuštěn. Po celé toto období se zabýval prognostickým modelováním společenských systémů. V období revoluce roku 1989 se aktivně zapojil do Občanského fóra, v jeho středolevém proudu.

V roce 1990 byl zvolen poslancem federálního shromáždění, kde vykonával funkci předsedy rozpočtového výboru. Úzce spolupracoval s Klubem sociálně demokratické orientace. V letech 1990 – 1993 působil také jako vědecký pracovník Prognostického ústavu ČSAV. V roce 1992 vstoupil do ČSSD a ve volbách téhož roku byl opět zvolen poslancem Federálního shromáždění ČSFR. V témže roce byl zvolen předsedou MěV ČSSD v Praze, na hradeckém sjezdu ČSSD v roce 1993 jejím předsedou a na sjezdech v letech 1995 a 1997 v této funkci potvrzen. 7. dubna 2001 ho jako předsedu ČSSD nahradil Vladimír Špidla.

map-1020078_960_720

V parlamentních volbách 1996 kandidoval v severomoravském volebním kraji, kde byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a dne 27. 6. 1996 se stal jejím předsedou.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny PČR v červnu 1998 byl opětovně zvolen v severomoravském kraji. V dalších volbách v červnu 2002 již nekandidoval.

17. července 1998 byl jmenován předsedou vlády ČR, jímž byl až do 15. července 2002. V lednu 2003 byl Českou stranou sociálně demokratickou navržen na prezidenta, ve volbě 24. ledna však vypadl už v prvním kole, protože řada jeho stranických „kolegů“ hlasovala pro jeho protivníky.

Později Zeman ostře kritizoval některé členy sociální demokracie (zejména Grosse a Špidlu) a po neshodách i s Jiřím Paroubkem se rozhodl v březnu 2007 vystoupit z ČSSD. V roce 2010 byl krátce předsedou nově založené Strany práv občanů Zemanovci, dnes je čestným předsedou této strany.

V přímé volbě v roce 2013 byl zvolen třetím prezidentem České republiky. První kolo vyhrál se ziskem 24,21 % platných hlasů a v rozhodujícím druhém kole porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se ziskem 54,80 % platných hlasů. Stal se zároveň historicky prvním českým prezidentem zvoleným přímou volbou.

Vyčítá se mu hrubost, arogance i jeho bonmoty. To se dá přežít proti tomu, co se vyčítá jeho předchůdcům. Uvidíme, co dokáže ve zbytku svého času na hradě.

Zdroj fotografie: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *