Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Děti žijí v chudobě

Milena Doušková, 31.08.2012, 1. Dění…, Komentáře - 0

Je třeba naplnit dětské potřeby, aby se vyvíjelo spokojeně a šťastně. Víte, že bez dětí nemá žádný stát budoucnost. Nebo se řídíte heslem naší vlády po nás potopa, hlavně ať je plné břicho a peněženka? Mezi tyhle potřeby patří třeba to, zda mají děti tři jídla denně, klidné místo pro přípravu domácích úkolů, možnost pozvat si kamarády.

V naší zemi žije necelých 150 000 dětí pod hranicí chudoby. Systém sociálních dávek a daňových úlev u nás dětskou chudobu snižuje o víc než polovinu. Na rozdíl od mnoha jiných zemí ale chudoba na české děti dopadá víc než na celkový průměr populace. Bez pomoci od státu by se podle studie do chudoby propadlo dalších 17% českých dětí. Teď je to „pouhých“ necelých 8%. Už se tam propadne i těch 17% dostaneme se na číslo 25%.

child-887394_960_720

Zatím se řadíme na stejné místo jako třeba Švédsko a Rakousko. Nejhorší je naopak situace v Rumunsku, kde v chudých poměrech vyrůstá 25%. V Polsku je to 15%, na Slovensku 11%, v Maďarsku 10%, v Německu 12%. Až se dostaneme na 25%, budeme tady mít situaci jaká je v Rumunskou. Jenže Rumuni mají šanci se dostat dolů, ale my v této situaci a s touto vládou půjdeme stále jen v % nahoru a to je naprosto nepřijatelné.

Chudoba je nejvíce znát v neúplných či početných rodinách, nebo v rodinách, kde je některý rodič nezaměstnaný. Problém je i tam, kde dítě vyrůstá jen s jedním z rodičů. Také je problém v rodinách, kde rodiče nemají vyšší vzdělání. Jenže všichni nemají na to, aby studovali na vysokých školách. Nakonec, i rukama musí někdo dělat. Kdyby všichni chtěli pracovat v kanceláři a jen hlavou, tak by šel stát do kopru. Lidská práce/rukama/ bude stále zapotřebí, ať je režim jaký chce.

Je třeba naplnit dětské potřeby, aby se vyvíjelo spokojeně a šťastně. Víte, že bez dětí nemá žádný stát budoucnost. Nebo se řídíte heslem naší vlády po nás potopa, hlavně ať je plné břicho a peněženka? Mezi tyhle potřeby patří třeba to, zda mají děti tři jídla denně, klidné místo pro přípravu domácích úkolů, možnost pozvat si kamarády. Velmi důležité je to, jestli rodina zvládá nečekané výdaje a má peníze na školní výlety a akce. Pokud ne, vyčlení své dítě z kolektivu a to dostane nálepku, ne zrovna příjemnou. Jak se mu asi bude chodit do školy a jak se bude učit, když to tam začne nenávidět. Děti nechtějí být mimo kolektiv, ale zapadnou do něj. Být stejní.

Naše vláda, místo aby děti hýčkala, tak jim dává od mala za uši. Už zmizelo i pastelkovné a pokud rodiče žiji z ruky do huby, nebudou mít na školu dost peněz. Stačí se jen podívat, kolik stojí školní taška. Nebo budeme renovovat, do školy necháme chodit děti v teplákách a knihy jim svážeme provázkem. Když už je to kolem nás taková bída, apeluji na vládu, dejte dětem knihy a pomůcky zdarma a zaveďte uniformy. Má to svůj smysl.

  • Autor/ři obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *