Na Šeptandě ...kdo se kloní před jinými hluboko k zemi riskuje, že mu šlápnou na hlavu...

Navigace Kategorie článků

Berou a berou

Milena Doušková, 03.09.2012, 1. Dění…, Komentáře - 0

Prezident Václav Klaus zatím nedostal od premiéra Petra Nečase a místopředsedů vlády osobní garance, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Docela by mne zajímalo, jaké garance po Nečasovi vlastně chce. Našeho prezidenta znepokojují naše obavy a obavy odborníků ohledně prolomení restituční hranice.

Pan Duka považuje za dostatečné prohlášení premiéra, nebo dopis od Klause. Tím se prý uklidní národ. Omyl pane kardinále. Národ se tímto neuklidní, ale naštve. To bychom museli Nečasovi a Klausovi věřit, aby nás to mohlo kapku ukonejšit a navodit sladký pocit nevědomosti.

Nečas dopis dostal, ale na nějaké stanovisko má náš premiér času dost. Tak si říkám, ví, co by se stalo, kdyby tento zákon prolomil restituční hranici 25. února 1948? Stal by se oknem pro ty, co na restituce zatím nemají nárok. Vznikly by majetkové nároky třetích osob z naší země i ze zahraničí vůči našemu státu. Slétli by se jako krkavci a zase nás okleštili.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi leží Nečasovi a jeho vládě na srdci. Ve Sněmovně už jednou těsně uspěl. Senát ho vrátil s tím, že vládní návrh církevních restitucí jde před únor 1948 a zpochybňuje pozemkovou reformu a její revizi z roku 1947. Názor senátorů ovšem nebude brát v potaz. Na tolik už ho známe a tady se projevuje naprostá bezzubost senátu. Teď potřebuje Nečas 101 hlasů, aby ho protlačil, a já jen doufám, že je ve sněmovně dost moudrých lidí a církevní restituce neschválí.

jesus-653472_960_720

Členové České biskupské konference se shodli, že schválením zákona hranice 25. února 1948 prolomena nebude. Jistě, proč by se neshodli, když jim jde o takový majetek. Je to nebude bolet, až k prolomení dojde. Budou za vodou a vysmátí. Vatikán si už mne ruce a šustění je slyšet až sem k nám domů.

Při pozemkové reformě přihlásila církev 58 tisíc hektarů zemědělské půdy, vládní návrh přiznává církvi 72 tisíc hektarů, podobně je to u lesů. Nějak se nám míchají počty a ještě lepší je to s cenou u lesů, a zemědělské půdy. Zemědělská půda je pro ně oceněna na 44,-, ale pro ostatní na 10,-. Lesní půda pro církve 28,- pro normální smrtelníky je to 9,-. Tak nevím, proč se nám ta hodnota tak liší.

Nečasova vláda má ve Sněmovně 100 jistých hlasů, ale počítá s tím, že některé Veverky mu pomohou, jako například pan Šťovíček. Jaký to bude mít pro naši zemi dopad? Jako vždy špatný. Aspoň já si nepamatuji, že by z nich vylezlo něco dobrého.

  • Autor/ři obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *